Paríž 6. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)

Vyše 80 percent francúzskeho obyvateľstva podporuje ukončenie striedania zimného a letného času, ktorého zavedenie malo za cieľ usporiť elektrickú energiu. Najnovší percentuálny údaj vyplynul z nedávneho prieskumu verejnej mienky medzi viac ako dvoma miliónmi občanov a zorganizovalo ho Národné zhromaždenie, teda dolná komora francúzskeho parlamentu

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Takmer 84 percent opýtaných Francúzov uviedlo, že už nechcú dvakrát do roka prestavovať čas na svojich hodinách, oznámilo v stredu Národné zhromaždenie. Menej než dvaja z troch Francúzov, čiže 59 percent, boli za permanentný letný čas, pričom 37 percent podporilo permanentný zimný čas.

Európsky parlament a členské štáty EÚ v súčasnosti v Bruseli diskutujú o ukončení striedania letného a zimného času. Členské štáty sa musia do apríla skoordinovať v tom, aký z týchto dvoch časov chcú.

Prieskum naprieč Európskou úniou vlani ukázal, že 84 percent respondentov chce zrušiť striedanie času, hoci tri milióny z celkovo 4,6 milióna odpovedí prišlo z Nemecka. Európska komisia už vlani navrhla, aby bolo striedanie času zrušené; teraz sa prípadné zrušenie striedania predpokladá najskôr v roku 2021, pripomenula v stredu tlačová agentúra DPA.

Podrobnejšie výsledky prieskumu vo Francúzsku, ktorý sa uskutočnil od 4. februára do 3. marca, budú zverejnené 12. marca. Prieskum je nezáväzný, ale s jeho výsledkami budú oboznámené aj európske inštitúcie.

Od roku 1996 sa hodinky po celej Európskej únii prestavujú o jednu hodinu vždy poslednú nedeľu v marci a v októbri. Francúzsko má letný čas zavedený od roku 1976. Striedanie času sa pôvodne zaviedlo ako spôsob úspory elektrickej energie.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj