Moskva 25. augusta 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Screenshot Youtube)

Ministerstvo obrany Ruskej federácie zverejnilo video vypálenia balistickej rakety Bulava z ponorky Jurij Dolgorukij. Odpálenie rakety prebehlo vo vodách Barentsovho mora. Maketa bojovej hlavice úspešne zasiahla cvičný cieľ na polygóne Kura na Kamčatke

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Záber z videa

Ministerstvo obrany RF okrem vypálenia rakety Bulava z ponorky Jurij Dolgorukij informovalo aj tom, že z ponorky Tula bola navyše vypálená balistická raketa Sineva. Raketa bola odpálená z oblasti Severného ľadového oceánu a úspešne zasiahla cvičný cieľ na polygóne Čiža v Archandelskej oblasti

Na ruskom vojenskom rezorte tiež zdôraznili, že oba vykonané štarty potvrdili technické charakteristiky rakiet a funkčnosť systémov lodných raketových komplexov.

Raketa Bulava

Raketa Bulava (v kvalifikácii NATO SSNX30) je trojstupňová medzikontinentálne balistiacká raketa na pevnú pohonné látky, ktorá je umiestnená na ponorkách triedy Borej (projekt 955). Raketa dokáže niesť až desať jadrových blokov individuálneho navádzania a prekoná protiraketovú obranu nepriateľa. Maximálna dolet presahuje 8 000 kilometrov.

Séria atómových ponoriek štvrtej generácie projektu Borej a Borej A, ktoré budú vyzbrojené raketami Bulava, sa na najbližšie desaťročia stane základom námorných strategických jadrových síl Ruska. Celkovo by malo byť postavených osem takých ponoriek. Tri z nich Jurij Dolgorukij, Alexander Nevskij, Vladimir Monomach už má námorníctvo k dispozícii, štvrtá Knieža Vladimír by mala byť odovzdaná v decembri.

Ponorka Tula je štvrtá z projektu 667BDRM. Tieto ponorky sú dlhé 166 metrov a široké 12 metrov, výtlak je okolo 12 tisíc ton. Tula sa dokáže ponoriť do hĺbky 400 metrov a plávať pod vodou rýchlosťou 24 uzlov. Posádka je tvorená 140 námorníkov, vo výzbroji má 16 balistických rakiet R29RM Sineva.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj