Kyjev 30. augusta 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik/Stringer)

V piatok sa nebude konať výmena väzňov medzi Moskvou a Kyjevom, oznámila tlačová hovorkyňa Služby bezpečnosti Ukrajiny Olena Hytljanskaja

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Kyjev

“Neuvádzame dátum, ale môžem povedať, že nie dnes. Definitívny dátum zatiaľ nie je,” uvádza jej slová portál Obozrevatel.

Dodala tiež, že žiadne prekážky nie sú, “všetko ide podľa plánu”.

Ráno médiá uviedli, že v najbližšej dobe môže na kyjevskom letisku Žuljany pristáť lietadlo s Ukrajincami zadržanými v Rusku.

Písala o tom aj na Facebooku členka Rady Anna Islamovová. V správe sa hovorilo o námorníkoch a pracovníkoch SBU, ktorí boli zadržaní za narušenie hranice v Kerčskom prielive a odsúdení v Rusku: Oleh Sencov, Mykola Karpjuk, Pavol Hryb a Volodymyr Baluch.

Správy neboli oficiálne potvrdené. V kancelárii ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v piatok ráno vyhlásili, že rokovanie pokračuje. Tlačový hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov potvrdil, že prebiehajú určité kontakty týkajúce sa prípravy k výmene zadržaných osôb.

Rokovania o výmene

Medzi väzňami, ktorí môžu byť vymenení je aj ukrajinský režisér Oleh Sencov. Ten bol v Rusku odsúdený na 20 rokov väzenia za organizáciu teroristických útokov na Kryme. Podľa vyšetrovateľov sa chystal spolu s ďalšími členmi radikálnej skupiny Pravý sektor, ktorá je v Rusku zakázaná ako extrémistická organizácia, vykonať útoky v Jalte, Simferopole a Sevastopole.

Počas posledných mesiacov prebieha aktívna práca na príprave k výmene väzňov medzi Ruskom a Ukrajinou, pričom presné dáta a konkrétne mená nie sú uvádzané. Rokovania o výmene osôb pokračujú, povedal v piatok Sputniku diplomatický zdroj v Moskve.

“Prebieha rokovanie o konkrétnych modalitách výmeny osôb medzi kompetentnými úradmi. Tento proces pokračuje a zatiaľ neskočil, ako písali niektoré ukrajinské médiá,” uviedol zdroj.

Minulý týždeň Ihor Svincickyj, advokát bývalého bojovníka špeciálneho útvaru Berkut Olexandra Sattarova oznámil, že výmena zadržaných osôb je naplánovaná na 28.-29. augusta.

V stredu Valentin Rybin, advokát ruských občanov zadržaných na Ukrajine, ktorí sa môžu zúčastniť na výmene, spresnil, že dátum odložili kvôli byrokratickým procedúram.

V piatok pred poludním Rybin poprel, že by do Kyjeva dorazilo lietadlo s ukrajinskými väzňami, ako o tom skôr písali niektoré médiá. Podľa neho všetci občania Ruska a Ukrajiny, ktorí sa majú podľa plánu zúčastniť výmeny, sa nachádzajú na zhromaždisku alebo vo väzbe.

“Neverte falošným správam, preverujte informácie… Hovorím vám, že situácia k dnešnému ránu je taká, že som v Poltave na ceste do Dnepropetrovska, nikto nikam neletí, všetci občania RF a Ukrajiny, ktorí sa podľa plánu majú zúčastniť výmeny, sa nachádzajú buď na zhromaždisku alebo vo väzbe alebo vo výkone trestu. Z Ruska do Kyjeva žiadne lietadlo neodletelo. Buďme preto trpezliví a nerobte predčasné štarty,” povedal Rybin vo video správe uverejnenej v piatok na Facebooku.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj