Bratislava 21. februára 2019 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Pozrite si výber vyjadrení slovenských politikov na sociálnej sieti k minuloročnej dvojnásobnej vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke portrét Jána Kuciaka

Premiér: Išlo o útok na pilier demokracie

“Dnes si pripomíname rok od tragickej udalosti, ktorá otriasla Slovenskom. Vraždu dvoch mladých ľudí považujem za brutálny akt a útok na jeden z pilierov mladej slovenskej demokracie, ktorým je sloboda slova,” uviedol vo štvrtok vo vyhlásení predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD).

Pokračoval, že hneď po svojom nástupe do kresla predsedu vlády sa jasne vyjadril, že vyšetrenie vraždy je jednou z priorít vlády. “A preto sa chcem poďakovať vyšetrovateľom a prokurátorom, že svoju prácu vykonávajú skvele a podozriví aktéri vraždy už sedia vo väzbe.”

“Zároveň si však želám, aby táto vražda prestala rozdeľovať spoločnosť. Pokrok vo vyšetrovaní je zreteľný. Neželám si rozhádané Slovensko, kde sa bičujú vášne. Vyzývam preto: pokojne si pripomeňme pamiatku zavraždených. Je to memento a zároveň dôstojný odkaz, že si všetci želáme, aby sa podobné udalosti už nikdy v živote našej spoločnosti nezopakovali.”

Nicholsonová: Ukázali nám strašný stav krajiny

Opozičná poslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) na Facebooku napísala, že Ján Kuciak a Martina Kušnírová “ukázali, v akom strašnom stave je naša krajina”.

“Je našou povinnosťou bojovať za lepšie Slovensko. Ja tam dnes budem. Buďme tam spolu,” avizuje Nicholsoná svojú účasť na štvrtkových protivládnych protestoch.

Matovič: Nezľakli sme sa

“Už je to rok, čo zabili nášho kolegu Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Bolesť a zdesenie nezmizli. Nestratili sme však ani odhodlanie pokračovať v Jánovej práci a ďalej odhaľovať podvody, korupciu a špinu, ktorá viedla až k dvom chladnokrvným vraždám,” uviedol vo štvrtok líder strany OĽaNO Igor Matovič.

Dodáva, že dnes už vieme, kto sú s veľkou pravdepodobnosťou vrahovia, a zdá sa, že vieme aj to, kto si vraždu objednal. Stále však nevieme, či bol sám. “Dozvedeli sme sa, že v polícii, na prokuratúre a priamo vo vláde sedeli a stále aj sedia ľudia, ktorí nechceli Jána a novinárov chrániť, lebo chránili tých, o ktorých písal a o ktorých stále píšeme. Dozvedeli sme sa, že Jána, ale aj ďalších novinárov sledovali. Že pripravovali aj ďalšie vraždy.”

“Nezľakli sme sa a neprestali sme sa pýtať a pátrať. A budeme sa pýtať aj ďalej, aby verejnosť vedela, či je vyšetrovanie nezávislé. Za ten rok sme ale zistili aj to, že ľuďom na Slovensku záleží. Že nedovolia, aby krajinu úplne spustošili ako tornádo. Pred rokom nám zabili kolegu a spolu s ním aj jeho snúbenicu. Nezabudli sme. A nikam neodchádzame. All for Jan.”

Gál, Lajčák a Kalavská: Vražda sa vyšetrí

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) verí že vražda sa vyšetrí, aj keď možno neskôr.

Rok po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej je podľa neho Slovensko iné. Zhodujú sa na tom minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd), ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) a minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD).

“Každý si uvedomil, či už na najvyšších úrovniach verejnej sféry alebo nižšie, že jeho práca je posudzovaná. Keď niečo zanedbá, urobí zle, tak ho zodpovednosť neminie,” priblížil svoj postoj Gál, ktorý verí že vražda sa vyšetrí, aj keď možno neskôr. “Spravodlivosť je možno pomalá, ale istá,” myslí si.

Blanár oceňuje prácu polície

Podpredseda Smeru Juraj Blanár napísal k výročiu vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky: “Každý z nás odsudzuje túto brutálnu vraždu, či sa na ňu pozeráme ako politici, občania nášho štátu, alebo ako rodičia.”

“Táto udalosť otriasla celým Slovenskom, kde nie je bežné, aby sa novinári vraždili ako v iných krajinách. Som presvedčený, že takou krajinou aj ostaneme, a preto si vážim všetkých vyšetrovateľov, prokurátorov, odborníkov, ktorí na tomto prípade pracujú, že odviedli profesionálnu prácu pri objasňovaní tohto zločinu. Mrzí ma však fakt, ktorý pomenoval generálny prokurátor, že keby neboli úniky z vyšetrovania, už by mohlo byť oveľa ďalej…”

Beňová dúfa, že nič podobné sa už nezopakuje

Poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Beňová vyjadrila sústrasť pozostalým a nádej, že podobná tragédia sa už nebude opakovať.

“Chcela by som aj dnes, tak ako pred rokom, vyjadriť hlboký zármutok nad tragickou smrťou Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Vražda každého človeka je neprijateľným zločinom. Verím, že všetci tí, ktorí na jej dôsledkom vyšetrení denno-denne pracujú, nám už v dohľadnej dobe oznámia, kto bol za tento zločin zodpovedný a že páchatelia a objednávatelia budú obžalovaní a po práve a spravodlivosti aj odsúdení.”

Beňová podotkla, že rovnako ako pred rokom, aj dnes chce vysloviť úprimnú sústrasť rodičom oboch mladých ľudí a tiež nádej, že nič podobné sa už u nás ani nikde vo svete nezopakuje. “Veľmi by som si priala, aby na Slovensku skončilo napätie a vzájomné urážanie a invektívy a aby sme sa mohli venovať pozitívnym témam.”

Beblavý o dlhu voči obetiam

Opozičný nezaradený poslanec a predseda strany Spolu Miroslav Beblavý napísal, že Slovensko obetiam vraždy dlhuje potrestanie páchateľov.

“Dlhujeme im potrestanie páchateľov, ale aj spravodlivú krajinu pre všetkých. Ján a Martina, nezabudneme,” píše k výročiu Beblavý.

Galko cíti vytúženú zmenu

Opozičný poslanec Ľubomír Galko pokračoval vo svojich tradičných zbesilých útokoch na súčasnú vládu.

“Fico – Vadala – Kočner – Trošková – Jasaň – Zsuzsová – Glváč – Madej – Kaliňák – Gašpar – Raši – Trnka – Krajmer – Bödör – Hraško. A mnohí ďalší. Dnes v priebehu dňa všetci pobozkajme svoje deti a trúchlime a buďme súcitní a spoluúčastní s rodičmi, ktorým systém, vytvorený kriminálnou organizáciou Smer – SD ich deti zabil,” napísal na sociálnej sieti Galko.

“Ale podvečer potom choďme na protest a hlavne nezabudnime. Hneď, ako príde vytúžená zmena a ako to bude možné, všetci vinníci toho všetkého zla, ktorému čelí spoločnosť, musia čeliť spravodlivosti.”


Zdroj