Vydražilo sa prvé vydanie Harryho Pottera, aj s preklepmi a chybnou ilustráciou

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Londýn 1. apríla 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Matt Dunham, File)

Britská aukčná sieň Bonhams vydražila prvé vydanie slávneho fantasy románu Harry Potter a Kameň mudrcov za 68,812 libier. Premiérová edícia prvého dielu populárnej ságy o čarodejníckom učňovi vyšla v náklade iba 500 kusov a môže sa pochváliť niekoľkými zberateľsky veľmi cennými zaujímavosťami. Patria medzi ne preklepy, napríklad hneď na obale, alebo opakujúce sa slová. Informuje The Verge

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke kópia prvého románu britskej spisovateľky Joanne K. Rowlingovej “Harry Potter a Kameň mudrcov”

Zaujímvosťou je už chyba v samotnom názve románu na zadnej strane. V anglickom origináli Harry Potter and the Philosopher ‘s Stone je namiesto slova “Philosopher’ s” chybné „Philospher’s“. Ďalšia zaujímavosť sa nachádza v nákupnom zozname povinných školských pomôcok, kde sa až dvakrát vyskytuje kúzelnícka palička.

Vnútri vydania je tiež nezvyčajne uvedené celé meno spisovateľky Joanne Rowlingovej. To sa totiž v drvivej väčšine prípadov uvádza len ako J. K. Rowlingová. Táto kópia obsahuje aj nezvyčajnú ilustráciu na zadnej strane sprievodcu, ktorá sa nenachádza v žiadnej inej z kníh Harryho Pottera. Ako sa ukázalo, ilustrátor vymyslel postavu podobnú skôr jeho otcovi, než aby sa riadil opisom v knihe. Ilustrácia bola nakoniec nahradená obrazom Albusa Dumbledora.

Ako upozorňuje server, aj keby sa vám vo svojej knižnici podarilo nájsť jeden z 500 vzácnych kusov, určite sa vám ho nepodarí predať tak dobre. V predanom kuse sa totiž nachádzal aj originálny podpis autorky z roku 2003.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj