VON: Vo svete je väznený takmer rekordný počet novinárov

New York 13. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:pxhere)

Takmer rekordný počet novinárov je vo svete za mrežami v súvislosti so svojou prácou. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Reuters s odvolaním sa na výročnú správu Výboru na ochranu novinárov (VON)

Ilustračné foto

K 1. decembru 2018 bolo vo väzení 251 novinárov, uviedla táto nezisková organizácia so sídlom v USA, podporujúca slobodu tlače. Už tretí rok po sebe je viac ako polovica z nich v Turecku, Číne a Egypte, kde úrady obviňujú žurnalistov z protivládnej činnosti.

Počet novinárov uväznených pre obvinenia z “falošných správ” vzrástol na 28. Vlani ich bolo 21 a v roku 2016 deväť. Správa kritizovala amerického prezidenta Donalda Trumpa za časté označovanie mediálneho spravodajstva ako “falošné správy”, čo je výraz, ktorý používajú na adresu svojich kritikov aj lídri krajín, ako sú Filipíny a Turecko.

Turecko zostáva najväčším svetovým porušovateľom slobody tlače, keďže je tam za mrežami v súvislosti s protištátnymi obvineniami najmenej 68 novinárov. Najmenej 25 žurnalistov je vo väzení v Egypte.

Celkový počet väznených novinárov klesol o osem percent oproti minuloročným rekordným 272 prípadom. V celkovom počte nie sú zarátaní žurnalisti, ktorí zmizli alebo ich zadržiavajú neštátni činitelia.

VON uvádza, že zmiznutia alebo únosy desiatok novinárov hlásili z Blízkeho východu a severnej Afriky vrátane niekoľkých zadržiavaných húsíjskými povstalcami v Jemene.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj