Štokholm/Praha 12. mája 2019 (HSP/Alles-schallundrauch.blogspot.com/Facebook.com/Volvocars.cz/Foto:TASR/AP/TT-Jonas Ekströmer)

Švédska automobilka Volvo, od roku 2010 vlastnená Číňanmi, prišla na svojich oficiálnych stránkach s reklamným oznámením, ktorým chce pritiahnuť pozornosť na svoju pro-rodinnú politku. Firma poskytuje svojim zamestnancom, ktorí sa stanú rodičmi, šesť mesiacov platenej rodičovskej dovolenky

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Reklama Volvo

Text reklamy znie: “Dávate prednosť kariére alebo svojej rodine? Od teraz si môžete splniť oboje v spoločnosti Volvo, pretože ponúkame pracovníkom v regióne EMEA (Európa, Arábia, Afrika) šesť mesiacov platenej rodičovskej dovolenky, bez ohľadu na pohlavie.“ Text  je doplnený kresbou dvoch mužov držiacich sa za ruky a dievčatkom šoférujúcim Volvo.

Na oficiálnych stránkach Volvo sú zase prominentne zobrazené dve ženy, ktoré pôsobia ako lesbičky, s dieťaťom pri aute.

„Zdá sa, že typická rodina v regióne EMEA sa pre spoločnosť  Volvo skladá z dvoch homosexuálov alebo lesbičiek.“ … „Mám „hlúpu“ otázku. Ako si obidva “páry” rozdelili úlohy, kto je otec a kto je matka?” komentuje reklamu von Freeman na blogu Schall und Rauch.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Reklama Volvo

„Ale či to nie je spiatočnícke a netolerantné, také nekorektné otázky v našej tak tolerantnej spoločnosti, pretože potom budete potrestaní,“ pokračuje ironicky von Freeman.

Zaujímavé je však , že ak sa pozriete na poľské alebo i české stránky spoločnosť Volvo, nájdete na nich síce rovnaký reklamný text ale doplnený obrázkom páru, tentokrát však otca a matky stojacich pred chlapcom, ktorý šoféruje autíčko Volvo.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Reklama Volvo

„Prečo sa odlišuje reklama pre Poľsko? Vzhľadom k tomu, že sa očakávala negatívna reakcia, keď sa ukáže, že obidvaja rodičia sú rovnakého pohlavia? Pretože Poliaci stále myslia „normálne“?” pýta sa komentátor.

Von Freeman sa ďalej vo svojom komentári venuje poľským komentárom, ktoré sa zabávajú na tomto rozdiele. Von Freeman však upozorňuje, že vo väčšine krajín EÚ a tiež vo Švajčiarsku sa zmenili dokumenty štátu, z ktorých vypadol pojem otec a matka a nahradil ho pojem „rodič 1“ a „rodič 2“. Táto zmena bola vykonaná, aby štáty vzali do úvahy homosexuálov a lesbičky.

Komentátor ďalej uvádza , že  Spolkový snem v Nemecku zmenil zákon a v oficiálnych dokumentoch a v pase môžete uviesť okrem pohlavia „žena“ a „muž“ takisto „iné“. Zároveň pridáva informáciu o tom, že  rodný list už neuvádza ani pohlavie dieťaťa.

Môj názor? Myslím, že celý „ gendering“ je iba chorý a nechutný a som rád, že Poliaci si stále myslia, že sú rozumní a normálni, preto musela spoločnosť Volvo zmeniť reklamu! Ale to ma nemotivuje kúpiť ďalšie auto zn. Volvo „Made in China“, uzatvára svoj komentár von Freeman.

Katarína Hanzlíková


Zdroj