Bratislava 13. marca 2019 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Prezidentská kandidátka liberálneho zoskupenia Progresívne Slovensko Zuzana Čaputová to ešte predsalen skúša na zopár veriacich voličov, tých progresívnejších, ktorí neveria na “volebný hriech”, ako ho zadefinoval arcibiskup Orosch, keď povedal, že voliť ultraliberála je ťažkým hriechom. V rozhovore Aktuality.sk povedala, že verí v Boha, no do kostola chodí len vtedy, keď v ňom nie je nikto iný. Uviedla, že vieru praktizuje “skôr v individuálnej rovine”

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Zuzana Čaputová

“Verím v Boha. Som pokrstená a mám Prvé sväté prijímanie, aj keď moja viera a spiritualita sa odohráva v individuálnej rovine, nie v nejakej hromadnej a ceremoniálnej.”

Zuzana Čaputová uviedla, že je v kontakte s mnohými duchovnými katolíckymi kňazmi. Povedala tiež, že kostol navštevuje vtedy, Keď “tam môže byť skôr sama so sebou a s Bohom”.

Čaputová však jedným dychom dodáva, že jej agenda naďalej “ostáva liberálna”.

Kresťanka či budhistka?

Pred týždňom sme informovali, že Čaputová v nedávnej minulosti priznala, že je využíva budhistické meditácie.

Podľa vlastných slov jej pomohlo doviesť medializovaný právny spor o skládku v Pezinku do úspešného konca aj využívanie meditácie v budhistickom štýle.

Čaputová v rozhovore pre stránku Čierna labuť priznala, že zenovej meditácii sa venuje už viac ako desať rokov a dodala, že vďaka nej ustála aj kauzu pezinskej skládky.

“K zenu som sa dostala ešte predtým, ako som sa stala právničkou. Keď som mala 16 – 17 rokov, rozhliadala som sa po tomto svete a hľadala som nejaké prirodzené ukotvenie. Preto som sa snažila zorientovať v tom, čo rôzne duchovné smery popisujú.”

“Samozrejme, že som začala kresťanstvom, keďže je to prirodzené v priestore, kde som sa narodila. Ale z toho spektra rôznych izmov, ktoré pretrvali tisícročia ma veľmi oslovil zen budhizmus, a to najmä technikami s ním spojenými, ale aj slobodou a k tomu primeranou zodpovednosťou, ktorú kladie na každého z nás. Teda, že tam nejde o autority a dogmy, ale o autenticitu, hľadanie vlastnej cesty a zodpovednosti voči sebe a všetkým ostatným,” uviedla v rozhovore.

“Nie autority a dogmy”, teda vzbura proti Bohu ako Pánovi tvorstva, ktorá začala už v raji prísľubom hada Adamovi a Eve, že môžu byť sami sebe pánmi, čím pustilo ľudstvo do svojho života diabla a hriech…


Zdroj