Vojenští experti: Íránský útok byl extrémně efektivní – stál jen zlomek toho, co Izrael dal za obranu. Mluví o desítkách miliard

www.slovanskenoviny.sk/rss Obrana Izraele, který se v noci ze soboty na neděli bránil íránskému útoku, pravděpodobně stála... Príspevok Vojenští experti: Íránský útok byl extrémně efektivní – stál jen zlomek toho, co Izrael dal za obranu. Mluví o desítkách miliard je zobrazený ako prvý na .

Vojenští experti: Íránský útok byl extrémně efektivní – stál jen zlomek toho, co Izrael dal za obranu. Mluví o desítkách miliard

www.slovanskenoviny.sk/rss

Obrana Izraele, který se v noci ze soboty na neděli bránil íránskému útoku, pravděpodobně stála mezi čtyřmi až pěti miliardami šekelů (přes 31 miliard korun). Pro izraelskou stanici Ynet to řekl bývalý finanční poradce tamní armády Reem Aminoach. Podle brigádního generála byly náklady na obranu zřejmě mnohem větší, než jakou cenu zaplatil Írán za svou ofenzivu.

„Mluvíme o balistických raketách, které je třeba sestřelit systémem Arrow, o řízených střelách, které je třeba zastavit jinými raketami, a o bezpilotních letounech, které sestřelujeme hlavně stíhačkami,“ popsal pro stanici Ynet brigádní generál Reem Aminoach.

„Pak sečtěte náklady. Raketa Arrow stojí zhruba 3,5 milionu dolarů (v přepočtu 80 milionů korun, pozn. red.), jeden milion dolarů za Davidův prak, další peníze vynaložíte za start stíhaček. Řádově se pohybujeme mezi čtyřmi a pěti miliardami šekelů,“ dodal.

Davidův prak je zbraňový systém určený k zachycování raket středního a dlouhého doletu a střel. Systém Arrow byl navržen tak, aby zmařil střely dlouhého doletu, včetně typů balistických raket, které v sobotu odpálil Írán, a raket dlouhého doletu, které odpálili Hútíové v Jemenu, popisuje web Middle East Eye.

Aminoach zdůraznil, že závratná cena je v kontrastu s relativně nízkou částkou, kterou Írán vynaložil na zahájení útoku. Ta podle některých odhadů činí méně než 10 procent toho, co Izrael stálo zastavení úderu.

Izrael uvedl, že jeho vojenské síly spolu s jeho spojenci zachytili 99 procent raket, ale některé balistické střely pronikly izraelskou obranou a zasáhly leteckou základnu Nevatim v jižním Izraeli.

Írán v sobotu vypustil více než 300 bezpilotních letounů a raket směrem k Izraeli v reakci na izraelský útok na konzulát v Sýrii. Při něm byli počátkem dubna zabiti dva vysocí velitelé Íránských revolučních gard.

ZDROJ

Príspevok Vojenští experti: Íránský útok byl extrémně efektivní – stál jen zlomek toho, co Izrael dal za obranu. Mluví o desítkách miliard je zobrazený ako prvý na .