Banská Bystrica 10. októbra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Branislav Račko)

Pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici včera pokračovalo odročené hlavné pojednávanie s 39-ročným Košičanom Gabrielom H. Muž podľa obžaloby šoféroval auto, z ktorého sa odsúdený člen košického podsvetia Róbert Nigut zvaný Luciano pokúsil v roku 2013 zastreliť podnikateľa z Gelnice. Prokurátor Gabriela H. obžaloval zo spolupáchateľstva pri pokuse o úkladnú vraždu

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Pojednávanie s Nigutovým šoférom sa začalo už v auguste, ale obžalovaný vtedy požadoval iného obhajcu a zo zdravotných dôvodov odmietol vypovedať. Šoférovi sa dnes na súde nepodarilo dosiahnuť prepustenie z väzby.

a 44-ročného gelnického podnikateľa Mariána K. strieľal Nigut 9. augusta 2013 na ceste z rekreačného strediska Jahodná do Košíc. Podľa obžaloby Nigut, na ktorého je vydaný európsky a medzinárodný zatykač, chcel zavraždiť Mariána K. na objednávku. Gabriel H. v procese s Nigutom vystupoval ako korunný svedok. Niguta medzitým odsúdili na doživotie, je od inkriminovaného dňa na úteku a konanie proti nemu sa viedlo ako proti ujdenému. Médiá špekulujú, že medzičasom prišiel o život.

Nigut a jeho šofér podľa obžaloby v noci čakali na ceste z Jahodnej na Mariána K., ktorý tade jazdieval do práce v Košiciach. Nigut strieľal na obeť dávkami, podnikateľ utrpel pritom zranenia tváre a hrudníka, ale nie smrteľné. Po streľbe auto zastavil a ušiel. Vozidlo s útočníkom pokračovalo, ale potom sa vrátilo a v ostrej zákrute havarovalo. Vodič Gabriel H., ktorý tvrdil, že mu Nigut zakryl oči, po havárii ostal zakliesnený a zranený vo vozidle a vyslobodili ho až hasiči. Ako svedok uviedol, že Nigut mal so sebou dva samopaly, jeden zostal po akcii v aute. Obaja boli maskovaní. Podľa rozsudku nad Nigutom sa člen košického podsvetia na vraždu dlhodobo pripravoval. Zabezpečil si samopal škorpión bez evidenčného čísla, tlmič hluku a ukradnuté auto s prestriekanou karosériou, fóliami na oknách, českým evidenčným číslom a interiérom vystriekanym prípravkom proti zisteniu DNA.

Gabriel H. na pojednávaní povedal svoju verziu priebehu udalosti. Vyhlásil, že o žiadnej úkladnej vražde nevedel a na jej príprave sa nepodieľal. Tvrdil, že deň pred atakom na podnikateľa bol na rybách a Nigut ho oslovil ako šoféra, že ho potrebuje na druhý deň. Gabriel H. povedal, že nevedel, čo Nigut sediaci v aute vzadu robí. Neskôr na podnet polície vypovedal proti Nigutovi a aj s rodinou sa dostal do programu ochrany svedkov.

Podnikateľ Marián K., na ktorého sa strieľalo, ako svedok vypovedal, že o streľbe na seba nevedel. Vraj počul iba zvuky podobné prskavkám. Keď videl, čo vozidlo s Nigutom na ceste robí, zastavil a ušiel do lesa, odkiaľ zavolal kamaráta na pomoc. Povrchové zranenia na tvári a na tele pripisoval Marián K. pohybu v hustých kríkoch a myslel si, že išlo o dopravnú nehodu. Až neskôr sa od policajtov dozvedel, že išlo o atentát. S údajným objednávateľom vraždy Radovanom V. sa poznal od detstva a mali kamarátsky vzťah. Spolu mali obchod, ktorého predmet Marián K. bližšie nešpecifikoval. Vysvetlil, že vraj mal u neho štyristotisíc eur, ktoré mu mal Radovan V. vrátiť na druhý deň po streľbe, ale doteraz tak neurobil.

Obhajca Gabriela H. navrhol doplniť dokazovanie o výsluch Niguta, jeho syna a ďalších svedkov. Zároveň požiadal prepustiť svojho klienta z väzby a nahradiť ju dohľadom probačného úradníka, prípadne elektronickým náramkom. Podľa prokurátora dôvody väzby trvajú a súd má Gabriela H. ponechať vo väzbe. Senát žiadosť o prepustenie z väzby zamietol, proti čomu podal Gabriel H. sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd.

Po svedeckej výpovedi podnikateľa, na ktorého Nigut strieľal, Gabriel H. povedal, že proti svedkovi nič nemá, nikdy sa o jeho život neusiloval a má voči nemu čisté svedomie.

Senát odročil pojednávanie na 13. novembra s tým, že obhajoba má obratom predložiť adresy navrhovaných svedkov. Prokurátor ďalšie návrhy na doplnenie dokazovania nemal.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj