Vo veku 77 rokov zomrel britský diplomat Paddy Ashdown

Londýn 23. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Amel Emric)

Bývalý vysoký predstaviteľ OSN pre Bosnu a poradca britského expremiéra Tonyho Blaira Paddy Ashdown zomrel v sobotu vo veku 77 rokov. Informovala o tom tlačová agentúra AFP

Na snímke Paddy Ashdown

Bývalý dôstojník špeciálnych jednotiek Ashdown viedol Liberálnych demokratov v opozícii od roku 1988 do roku 1999. Od roku 2002 zastával štyri roky úrad vysokého predstaviteľa OSN pre Bosnu a Hercegovinu.

V novembri prezradil, že podstupuje liečbu rakoviny močového mechúra.

Britský expremiér a bývalý predseda Labouristickej strany Tony Blair (v úrade v rokoch 1997-2007) povedal, že Ashdown bol “politický vizionár”, ktorý bol “motivovaný hodnotami súcitu, slušnosti a hlbokého záväzku v snahe urobiť svet lepším miestom”.

“Bol jedným z najtalentovanejších politikov, ktorý nikdy nezastával vysokú funkciu, ale ako líder Liberálnych demokratov mal napriek tomu veľký vplyv na britský politický život,” povedal Blair.

Bývalý premiér John Major z Konzervatívnej strany (v úrade v rokoch 1990-1997) ocenil Ashdowna ako muža, ktorý so zodpovednosťou, vášňou a oddanosťou slúžil krajine, ktorú miloval. “V politike bol Paddy Ashdown mojím súperom. V živote bol veľmi ceneným priateľom,” uviedol Major.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj