Štokholm 25. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik/Gazprom)

Stavba plynovodu Severný prúd 2 (Nord Stream) sa dostala do ekonomickej zóny Švédska. Informovala o tom miestna rozhlasová stanica SR. V nedeľu loď Solitaire začala inštalovať potrubia, ktoré boli vopred dodané do prístavu Karlshamn.

Ilustračné foto

Práce na švédskom úseku budú prebiehať až do leta roku 2019.

V súvislosti s výstavbou prístav už zamestnal 110 ľudí a je v blízkej budúcností má vytvoriť ďalších 30 pracovných miest.

Projekt Severný prúd 2 zahŕňa stavbu dvoch plynových liniek o celkovej kapacite 55 miliárd metrov kubických ročne z pobrežia Ruska cez Baltické more do Nemecka. Stavebné povolenia už vydali Nemecko, Fínsko a Švédsko. Zostáva získať súhlas od Dánska.

Niektoré krajiny, predovšetkým Ukrajina, ktorá sa obáva straty príjmov z tranzitu ruského plynu, a Spojené štáty, ktoré podporujú ambiciózne plány na vývoz LNG do Európy, sú dlhodobo proti výstavbe plynovodu.

Okrem toho Lotyšsko, Litva a Poľsko spoločne vyhlásili, že neschvaľujú realizáciu projektu. Ich lídri sú si istí, že ide o politickú záležitosť.

Rusko opakovane vyzývalo, aby plynovod nebol vnímaný ako nástroj politického vplyvu. Podľa Vladimira Putina Moskva považuje projekt za výhradne ekonomický.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj