Štokholm 9. septembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Matt Dunham)

Niekoľko výsluchov uskutočnili vo Švédsku počas leta v súvislosti s obvinením zo znásilnenia z roku 2010 proti zakladateľovi organizácie WikiLeaks Julianovi Assangeovi. V pondelok o tom informovala zástupkyňa švédskeho hlavného prokurátora Eva-Marie Perssonová

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Julian Assange

Účelom vypočúvania bolo “overiť dôkazy, keďže od podozrivého zločinu prešlo deväť rokov”, vysvetlila Perssonová vo vyhlásení. Vypočutých bolo sedem ľudí. “Dve z týchto osôb neboli predtým vypočúvané,” doplnila zástupkyňa prokurátora. Tím prokuratúry analyzuje výsluchy, napísala tlačová agentúra DPA.

Perssonová uviedla, že ešte nerozhodla, či podá oficiálnu žiadosť o vypočutie Assangea v Británii, kde si zakladateľ WikiLeaks odpykáva trest odňatia slobody za porušenie podmienok prepustenia na kauciu. Perssonová by v takom prípade musela vydať Európsky vyšetrovací príkaz (EIO).

Britská polícia v apríli nútene odviedla 48-ročného austrálskeho občana Assangea z ekvádorského veľvyslanectva v Londýne, kde sa skrýval od roku 2012, aby sa vyhol zatknutiu.

Perssonová v máji obnovila vyšetrovanie znásilnenia vo Švédsku.

Žiadosť o obnovenie švédskeho vyšetrovania podal právnik ženy, ktorá Assangea obvinila, že ju počas návštevy vo Švédsku v roku 2010 znásilnil. Assange toto obvinenie odmieta.

Ďalšie tri prípady údajného sexuálneho napadnutia proti Assangeovi boli zrušené v roku 2014 z dôvodu premlčania, ale lehota pre vyšetrovanie znásilnenia nevyprší do augusta 2020.

Spojené štáty sa medzitým snažia o vydanie Assangea z Británie pre ďalšie podozrivé zločiny. Washington ho totiž obviňuje zo sprisahania týkajúceho sa úniku veľkého množstva tajných materiálov v roku 2010, na ktorom údajne spolupracoval s bývalou analytičkou americkej vojenskej tajnej služby Chelsea Manningovou.

Vypočúvanie o americkej žiadosti o vydanie Assangea sa má konať vo februári.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj