Paríž 6. februára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Francois Mori)

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok oznámil, že vo Francúzsku bude 24. apríl štátnym sviatkom, “dňom pripomínania si arménskej genocídy”. Informovala o tom tlačová agentúra AFP

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Na večeri s arménskou komunitou v Paríži Macron povedal: “Francúzsko je v prvom rade krajinou, ktorá sa vie pozerať na históriu priamo; ktorá bola medzi prvými, čo odsúdili vyvražďovanie arménskeho ľudu; ktorá v roku 1915 nazvala genocídu pravým menom; ktorá to v roku 2001 po dlhom zápase uznala aj v zákone.”

Francúzsko “v nasledujúcich týždňoch vyhlási 24. apríl za štátny sviatok, deň, keď si bude pripomínať arménsku genocídu”, dodal Macron.

Arménsko a Turecko vedú už desaťročia ostrý spor o to, či by mali byť deportácie a masakre Arménov, páchané vládcami Osmanskej ríše počas prvej svetovej vojny, označené za genocídu.

Turecko rázne odmieta názor, že masakre, väznenie a nútené deportácie Arménov z roku 1915, ktoré si podľa Arménska vyžiadali 1,5 milióna mŕtvych, predstavujú genocídu.

Macronove vyjadrenia na večeri, zorganizovanej Koordinačnou radou arménskych organizácií vo Francúzsku, boli v súlade s jeho sľubom z predvolebnej kampane v roku 2017.

Na podujatí vzdal Macron hold aj Charlesovi Aznavourovi, svetoznámemu francúzskemu spevákovi, textárovi, hercovi a diplomatovi arménskeho pôvodu, ktorý zomrel vlani v októbri.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj