Semmering 28. decembra 2018 (SITA/HSP/Foto: TASR- Pavel Neubauer)

Slovenská reprezentantka v zjazdovom lyžovaní Petra Vlhová výrazne posunula hranice svojich možností v obrovskom slalome. Stala sa senzačnou víťazkou piatkových pretekov Svetového pohára v rakúskom Semmeringu

Na snímke slovenská reprezentantka v alpskom lyžovaní Petra Vlhová

V súčte oboch kôl zdolala o 45 stotín sekundy Nemku Viktoriu Rebensburgovú a o 60 stotín ďalšiu špecialistku na túto disciplínu Francúzku Tessu Worleyovú. Fenomenálna Američanka Mikaela Shiffrinová po prvom kole ešte viedla, ale napokon sa musela uspokojiť s piatym miestom. Doteraz boli najlepšími výsledkami Vlhovej v tejto najtechnickejšej disciplíne zjazdárskeho proficirkusu siedme miesta z Aspenu 2017, Lienzu 2017 a Killingtonu 2018. Celkovo si práve vyjazdila 17. pódiové umiestnenie vo Svetovom pohári, z toho piatykrát prvé miesto (5-7-5).

Vo Svetovom pohári Vlhová 100-bodovým zásahom potvrdila druhé miesto a o čosi znížila odstup za suverénnou Shiffrinovou. Aktuálne za ňou zaostáva o 446 bodov. Tretia je Nórka Ragnhild Mowinckelová o 92 bodov za Vlhovou. V hodnotení obrovského slalomu Vlhová poskočila z desiateho na siedme miesto, na čele je po štyroch z ôsmich plánovaných “obrákov” Talianka Federica Brignoneová.

“Každý je teraz v našom tíme šťastný. Odviedli sme všetci výbornú prácu. Je to veľké zadosťučinenie, ale aj prekvapenie. Po veľmi dobrom prvom kole som si vravela, že by to mohol byť môj najlepší výsledok v obrovskom slalome. Nechcela som ani na chvíľu poľaviť a vyšlo to fantasticky. Keď som prešla cieľom a bola som prvá, vravela som si, že to nebudem riešiť a nechám to na ďalšie preteky. Keď som videla, že pri jazde Shiffrinovej sa objavilo červené číslo, prvýkrát som si pomyslela, že to môže vyjsť aj na víťazstvo. Možno je toto vôbec môj najlepší deň v kariére. Samozrejme, na víťazstvo som pred pretekmi nepomýšľala. Ďakujem všetkým, ktorí mi pomohli, okrem členov môjho tímu najmä rodičom, ale aj fanúšikom, ktorí sa na mňa prišli pozrieť zo Slovenska,” uviedla Petra Vlhová v prvej reakcii pre Eurosport.

“Tušil som už od začiatku sezóny, že to musí prísť. Na tréningoch Peťa jazdila výborne a bola len otázka času, kedy to príde. Dôležité bolo aj dobré naladenie. Počas pauzy medzi kolami sme nerobili nič nezvyčajné, má už toho za sebou veľa, a tak sme nemuseli nič meniť. Keď prišla do cieľa druhého kola, v kútiku duše som veril, že zvíťazí. Všetci čakali a priali si, aby Peťa zdolala Mikaelu v slalome a vyšlo jej to v ´obráku´. To prvé mi po pretekoch preblesklo hlavou,” uviedol Boris Vlha, brat Petry Vlhovej a zároveň manažér zjazdárskeho tímu Vlha.

“Keď som prišiel do tímu Vlhovcov, jeden zo základných cieľov som si dal dostať Petru na stupne víťazov v pretekoch obrovského slalomu. Ťažko povedať, či ma to teraz prekvapilo. Včera po tréningu som povedal Petre, či nechce vyskúšať nové lyže, aby si ešte zlepšila techniku. Išli sme do risku, ale vyplatilo sa to. Určite dnes ešte nebolo všetko stopercentné. V prvom kole tam boli chyby v hornej časti, v druhom to už bolo dobré. Tam to fungovalo ako malo. Stále máme pred sebou veľa práce, musíme sa držať toho, čo robíme,” povedal tréner Livio Magoni pre agentúru SITA.

“Celý sa trasiem. Viem, že Peťa jazdí dobre aj ´obrák´ a dnes to ukázala. Už v prvom kole to zvládla, stále hľadám slová. Je to neskutočné. Všetko prežívam veľmi emotívne. Je to moje dieťa a môj tím. Keď prišla do cieľa druhého kola, tak som počítal s tým, že to bude pódium. Po prvom kole som videl v jej očiach, že je naštartovaná a bude to zaujímavé. Mikaela neskutočne dobre jazdí, Peťa je o chlp za ňou. Som prekvapený, že ju Peťa zdolala v obrovskom slalome. Trochu sme zmenili lyže a vyšlo to,” skonštatoval Igor Vlha, otec a veľká opora P. Vlhovej.

Vlhová je prvou Slovenkou, ktorá sa stala víťazkou obrovského slalomu vo Svetovom pohári. Dvadsaťtriročná Liptáčka mala skvelú východiskovú pozíciu už po prvom kole, keď bola štvrtá a len o 6 stotín sekundy pomalšia ako Shiffrinová. V druhom kole potom Vlhová dosiahla druhý najlepší čas. Zverenkyňa trénera Livia Magoniho po piaty raz vyhrala preteky SP, k štyrom slalomovým triumfom pridala prvý v obrovskom slalome. Počtom triumfov v pretekoch SP sa vyrovnala svojej staršej krajanke Veronike Velez-Zuzulovej, ktorá práve v tomto roku ukončila bohatú a úspešnú kariéru. V tejto sezóne sa Vlhová dočkala víťazstva po štyroch druhých miestach v pretekoch, ktorých výsledky sa zaratúvajú do hodnotenia slalomu v SP. Vo všetkých prípadoch bola pred ňou iba Shiffrinová.

Vlhová sa v prvom kole predstavila s číslom 12 a v hornej časti trate, ktorá sa vyznačovala rovinatejším profilom, nazbierala manko 68 stotín sekundy na najlepšie pretekárky pred ňou. Neskôr však zrýchlila a najmä po druhom zlome do strminy chytila rýchlejšiu stopu ako väčšina jej súperiek a v cieli mala len minimálny odstup šiestich stotín od americkej “superženy” Shiffrinovej. Za Nórkou Mowinckelovou na treťom mieste ambiciózna Slovenka zaostala iba o 3 stotinky.

“Som so sebou spokojná, Bolo to fajn. V časti, kde to ´skákalo´, som si to možno postrážila viac, ako bolo treba. Potom som sa však snažila pustiť lyže a nechať ich ísť. Myslím si, že som predviedla dobrý výkon. Uvidíme, ako to pôjde v druhom kole, lebo počasie nie je ideálne,” uviedla Petra Vlhová aj pre agentúru SITA v cieli prvého kola v Semmeringu.

V druhom kole mala Vlhová ako štvrtá od konca sťaženú pozíciu, ale aj na mäkkom snehu predviedla dynamickú a technicky vyváženú jazdu bez viditeľných chýb a v cieli sa tešila z náskoku 45 stotín sekundy pred dovtedajšou líderkou Nemkou Viktoriou Rebensburgovou. Nasledovali Nórka Ragnhild Mowinckelová a Rakúšanka Stephanie Brunnerová, ale na rozbíjajúcej sa trati sa nevyhli chybám a zaradili sa ďaleko za slovenskú reprezentantku. Na štarte zostala už len jedna žena, ale tá najlepšia z najlepších. Mikaela Shiffrinová mala na prvom medzičase ešte 13 stotín sekundy k dobru pred Vlhovou, ale na druhom po prechode do strmšej časti už zaostávala o 19 stotín. Americkej superzjazdárke tentoraz nezafungoval ani povestný rýchly záver a v cieli skončila až 66 stotín za Vlhovou mimo stupne víťazov.

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní – Semmering (Rak.) – piatok – výsledky:

Obrovský slalom žien (1. + 2. kolo): 1. Petra Vlhová (SR) 2:04,72 min (1:02,38 + 1:02,34), 2. Viktoria Rebensburgová (Nem.) +0,45 s, 3. Tessa Worleyová (Fr.) +0,60, 4. Stephanie Brunnerová (Rak.) +0,64, 5. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,66, 6. Federica Brignoneová (Tal.) +0,76, 7. Ricarda Haaserová +0,90, 8. Anna Veithová (Rak.) +0,94, 9. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) +1,00, 10. Marta Bassinová (Tal.) +1,51.

Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 14 z 38 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 934 bodov, 2. Petra Vlhová (SR) 488, 3. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) 396, 4. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 366, 5. Nicole Schmidhoferová (Rak.) 359, 6. Federica Brignoneová (Tal.) 335.

Poradie SP v hodnotení obrovského slalomu (po 4 z 8 pretekov): 1. Federica Brignoneová (Tal.) 270 bodov, 2. Tessa Worleyová (Fr.) 265, 3. Mikaela Shiffrinová (USA) 255,…7. Petra Vlhová (SR) 168


Zdroj