Špindlerov Mlyn 8. marca 2019 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Český Špindlerov Mlyn sa v piatok zmenil na súčasť Slovenska. Minimálne toho športového. Tisícky slovenských fanúšikov merali cestu do Krkonôš, aby povzbudili Petru Vlhovú v obrovskom slalome Svetového pohára a ich hlasivky jej napokon pomohli k víťazstvu

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke slovenská lyžiarka Petra Vlhová

“Žiadne víťazstvo nie je ľahké, aj dnes to bolo náročné. Každá z nás chcela zvíťaziť a podmienky tiež neboli ideálne. Som veľmi šťastná, že sa mi to opäť podarilo a triumfovala som pred množstvom fanúšikov zo Slovenska. Veľmi sa z toho teším,” uviedla Petra Vlhová hlúčiku slovenských novinárov približne hodinu po svojom triumfe.

Vlhová sa dočkala piateho víťazstva v tomto ročníku Svetového pohára (3x obrovský slalom, 1x slalom, 1x paralelný slalom), získala už 1175 bodov a jej veľmi blízko k zisku striebornej pozície v celosezónnom hodnotení. Na otázku, či sa jej zmenil život po pribúdajúcich víťazstvách, sa len pousmiala. “Myslím si, že sa veľmi zmenil. Popularita je každým dňom väčšia a väčšia… Už teraz je dosť veľká. Snažím sa s tým vyrovnať a beriem to ako fakt. Nerobím nič špeciálne, len lyžujem a robím to, čo ma baví. A celkom mi to asi ide,” skonštatovala.

Jej piatkové víťazstvo sa naozaj nerodilo ľahko. Po prvom kole síce viedla s pomerne veľkým náskokom, ale v druhej jazde sa pri jej mene v televíznom prenose v istom okamihu objavila aj červená farba. Priebežne teda prišla o líderskú pozíciu, V spodnej časti už rozbitejšej trate však tradične pridala na rýchlosti ešte viac ako jej súperky a napokon sa tešila s náskokom 11 stotín sekundy pred Nemkou Viktoriou Rebensburgovou. Keď preťala cieľovú čiaru v 2. kole a pri svojom menej videla zelenú farbu, uvoľnila zo seba tie najkrajšie emócie.

“Čo cítim, keď prejdem cieľom ako prvá? Sú to pocity, ktoré neviem opísať. Som vtedy veľmi šťastná a teším sa. Sú to momenty, pre ktoré ´makám´ každý deň a cítim, že to má význam,” uviedla Vlhová a ďalej pokračovala v hodnotení pretekov: “Vôbec som nevedela, ako sú na tom moje súperky po druhej jazde, pretože ja to nechcem vedieť. Prvýkrát v tejto sezóne som bola v obrovskom slalome prvá po prvom kole, takže mám novú skúsenosť. V minulosti som však bola v takej situácii v slalome, takže viem, ako sa s tým vyrovnať. V druhom kole som sa snažila podať svoj dobrý výkon a vyšlo mi to.”

Petra Vlhová si uvedomuje, že deviate víťazstvo v kariére v pretekoch Svetového pohára dosiahla v deň, ktorý je sviatkom všetkých žien (MDŽ). Samozrejme, viem o tomto sviatku, pretože moji chlapi v tíme mi už zagratulovali. Dala som skvelý darček všetkým ženám a myslím si, že je to veľmi pekný deň,” podotkla v dobrej nálade..

Dvadsaťtriročná Liptáčka si bude môcť chvíľu vychutnať víťaznú eufóriu, ale po pár hodinách už musí presmerovať svoje myšlienky na ďalšie preteky. Už v nedeľu ju totiž čaká v Špindlerovom Mlyne slalom a aj v ňom by rada zaútočila na čo najlepší výsledok. “O víťazstvo sa snažím v každých pretekoch. Zajtra však bude nový deň a ja sa budem usilovať ukázať svoje jazdy bez chýb. Uvidíme, ako to napokon dopadne. Záležať bude aj na podmienkach a trati,” doplnila Vlhová.

Boris Vlha vykríkol, hoci ešte nepoznal výsledok. Chváli sestru za neskutočnú bilanciu v obr. slalome

V rodine slovenskej reprezentantky v zjazdovom lyžovaní Petry Vlhovej panuje veľká radosť po každom úspešnom výsledku. Inak to nebolo ani v piatok v českom Špindlerovom Mlyne po skončení obrovského slalomu, v ktorom 23-ročná Liptáčka zvíťazila pred tisíckami fanúšikov zo Slovenska. Vlhová bola líderkou súťaže po prvom kole, no chvíľu sa zdalo sa, že v druhom kole neudrží svoje elitné postavenie. Opak bol však pravdou a v cieli pri jej mene svietil čas v zelenom poli. “Peťa nám to asi robí naschvál, keď nám adrenalím zdvíha a zasa znižuje. Budem sa opakovať, ale v konečnom dôsledku každého zaujíma na konci len farba na časomere. Našťastie dnes bola zelená,” zhodnotil jej otec Igor Vlha, ktorý počas súťaží svojej dcéry často necháva voľný priebeh emóciám.

“Máme za sebou krásne preteky. Gratulujem všetkým dievčatám k výkonom. Ďakujem všetkým Slovákom, ktorí sem prišli. Je to pre celý slovenský národ zadosťučinenie, to je pre nich. Vravím si, že v Špindlerovom Mlyne sme doma, máme totiž aj rodinu v Česku,” doplnil Igor Vlha.

Zaujímavú situáciu v piatok popoludní zažil Petrin brat Boris Vlha, ktorý je nedeliteľnou súčasťou realizačného “rodinného” tímu. Počas jazdy svojej sestry bol v priestore štartu. “Nemali sme tam obrazovku, tak som len počúval vysielačku a pozeral to v mobile. Výsledky tam boli s oneskorením, z vysielačky som počul len výkrik a nič … Tak som vykríkol aj ja,” opísal Boris Vlha

Boris Vlha tiež priznal, že emócie pri triumfe v pretekoch SP už nemá také silné, aké prežíval vo februári počas svetového šampionátu vo švédskom Aare, kde sa Petra Vlhová stala majsterkou sveta v obrovskom slalome. “Je to niečo iné, pretože každé preteky sú iné. Sem prišlo veľa Slovákov povzbudzovať a je neskutočné, že Peťa tu dokázala zvíťaziť. Verím, že si to všetci užili, pretože viac sa už nedá dosiahnuť,” rád poznamenal.

Jeho sestra má pozoruhodnú bilanciu v tohtosezónnych obrovských slalomoch. Vo Svetovom pohári sa trikrát prebojovala na pódium a trikrát z toho bolo víťazstvo. Rovnaké to bolo aj na spomenutých MS. “V Aare sa Petra stala majsterkou sveta v obráku, bolo to niečo neskutočné. Mať štyri pódiá v obrovskom slalome a z toho štyri víťazstvá, to je neskutočná bilancia sezóny,” pokračoval Boris Vlha.

Petra Vlhová má ešte stále matematickú šancu na zisk malého krištáľového glóbusu za hodnotenie obrovského slalomu – počas budúceho týždňa v Andorre v stredisku Soldeu však v tejto disciplíne musí opäť zvíťaziť a čakať na veľké zaváhanie Američanky Mikaely Shiffrinovej. V opačnom prípade získa glóbus fenomenálna americká pretekárka.


Zdroj