Bratislava 24. januára 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)

Ministerstvo hospodárstva (MH) SR podporilo v tomto volebnom období 42 investičných zámerov. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedol rezort, z toho 31 zámerov smerovalo na stredné alebo východné Slovensku, kde vznikne takmer 4 500 nových pracovných miest. „Prioritou MH SR je podpora investícií smerujúcich do najmenej rozvinutých okresov, ale aj investícií s vysokou pridanou hodnotou v oblasti inteligentného priemyslu a výskumu a vývoja,“ doplnilo ministerstvo

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke minister hospodárstva SR Peter Žiga

Celkový objem investícií, ktoré boli podporené počas tohto volebného obdobia, by mal presiahnuť 1 miliardu eur a vytvoriť viac ako 6 700 nových pracovných miest. „Investičná pomoc presiahla 207 mil. eur, z čoho takmer 130 mil. eur predstavovala úľava na dani z príjmov,“ informoval ďalej rezort.

Naposledy vláda odobrila v polovici januára piatim spoločnostiam investičné stimuly v celkovej výške takmer 14 mil. eur. Najvyššiu pomoc dostala bardejovská firma Kamax Fasteners, s.r.o., a to 5 mil. eur. Najmenej sa ušlo michalovskej spoločnosti Sladovňa, a.s, 550 tis. eur. Spolu by vďaka investíciám týchto podnikov malo vzniknúť 450 nových pracovných miest.

Podľa ministra Petra Žigu je síce pravda, že investičné stimuly krivia trh, ale na „lákanie“ investorov ich používajú všetky štáty. „Keď chcete držať krok a chcete priviesť investorov, investičné stimuly musíte dať, lebo sa s vami investori ani nezačnú rozprávať. Toto je konkurenčný boj medzi krajinami. Napríklad pre investičné stimuly sme s Maďarskom prehrali boj o automobilku BMW. Nevedeli sme im dať taký investičný stimul, ako im dávali Maďari,“ poukázal ešte koncom roka 2019 pre agentúru SITA minister.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj