Bratislava 3. decembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Víťazmi parlamentom schváleného rozpočtu na budúci rok sú predovšetkým ľudia. Tvrdí to minister financií Ladislav Kamenický, podľa ktorého sa napriek zhoršujúcim sa makroekonomickým predpokladom podarilo do rozpočtu zapracovať aj mnohé sociálne opatrenia v prospech ľudí

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke minister financií SR Ladislav Kamenický (Smer-SD)

„Aj keď samozrejme to stojí rozpočet dosť veľa peňazí a ja som sa snažil rozpočet spraviť tak, aby spĺňal všetky pravidlá, ktoré od nás požaduje zákon o rozpočtových pravidlách a takisto Európska komisia,“ povedal po utorňajšom hlasovaní o rozpočte Kamenický.

Faktom však je, že budúcemu rozpočtu môže pomôcť aj ministerstvom financií navrhované zastropovanie verejných výdavkov. K návrhu na zavedenie tohto korekčného mechanizmu pristúpilo na základe poslednej analýzy vývoja schodku a verejných výdavkov, ktoré sa podľa ministerstva vlani odklonili od cesty k vyrovnanému rozpočtu. Ak vláda limit výdavkov schváli, mohlo by to totiž pomôcť dosiahnuť schválený polpercentný schodok. „Musím povedať, že som veľmi rád, že sa schválil rozpočet práve s deficitom 0,49 % HDP. Ten korekčný mechanizmus práve hovorí o tom, aby sme sa vrátili na cestu strednodobých cieľov. Schválením rozpočtu a jeho splnením by sme tieto požiadavky splnili,“ dodal minister.

Národná rada SR schválila štátny rozpočet na budúci rok a rozpočet verejnej správy na roky 2020 až 2022. Za návrh v utorok hlasovalo 78 z 143 zúčastnených poslancov, proti bolo 61 zákonodarcov. Hlasovania sa zdržali štyria poslanci. Ukončilo sa tak historicky najrýchlejšie prerokovanie rozpočtu v slovenskom parlamente. Rozprava k nemu trvala iba necelých sedem hodín, aj keď bola rozdelená do dvoch rokovacích dní. Slovensko by tak podľa schváleného návrhu malo v budúcom roku hospodáriť s deficitom verejných financií na úrovni 0,49 % hrubého domáceho produktu.

Opozícia pritom o návrhu rozpočtu hovorila predovšetkým to, že je nereálny, že má nadhodnotené niektoré príjmy a naopak umelo znižované výdavky. Kritika zo strany opozície počas rozpravy smerovala aj k tomu, že štát nie je aktívnejší pri boji s daňovými únikmi na DPH, kde by podľa aktuálnych analýz mohol byť výber oproti súčasnosti vyšší o stovky miliónov eur. Rovnako vláde opozícia vyčíta, že sa dostatočne nezameriava na zvyšovanie efektívnosti vo verejnej správe na základe zistení Útvaru hodnoty za peniaze.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj