Moskva 26. februára 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Manu Fernandez)

Mnoho užívateľov si v súčasnosti sťahuje do svojho telefónu aplikácie, ktoré môžu zhromažďovať a zverejňovať verejne dostupné osobné informácie, odpočúvať konverzácie a sledovať, čo dotyčný na telefóne robí. Denníku Izvestija to uviedol zástupca vedúceho Laboratória počítačovej kriminalistiky GroupIB, Sergej Nikitin

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Podľa Nikitina je tou najčastejšou hrozbou pre inteligentný telefón jeho nepozorný majiteľ. Hlavným zdrojom rôznych vírusov sú totiž aplikácie stiahnuté prostredníctvom prehliadača.

Prvou vecou, ktorú vyhľadávač ponúkne, nie sú oficiálne stránky, ale kontextová reklama. Tú si veľmi často kupujú podvodníci a tým, že kliknete na daný odkaz zo svojho telefónu, si do neho stiahnete škodlivý súbor APK,“ vysvetlil Nikitin.

Antivírusový expert z medzinárodnej spoločnosti Kaspersky Lab, Viktor Čebyšev, s jeho názorom súhlasil a zdôraznil, že útočníci napodobňujú malware pre obľúbené aplikácie alebo skupiny aplikácií.

V roku 2019 najčastejšie obsahovali, tzv. trójske kone aplikácie pre úpravu fotografií, povedal Čebyšev.

Uvádza sa tiež, že ďalšou štrbinou pre podvodníkov tiež aplikácie pre diaľkové ovládanie, ktoré umožňujú vidieť obrazovku zariadenia.

Útočník vás môže požiadať o inštaláciu programu, a potom o vykonanie finančnej transakcie vaším menom. Veľa bánk teraz používa jednorazový kód v pushoznámeniach, teda jeho zobrazenie na obrazovke nie je problém,uviedol zástupca GroupIB.

Nikitin tak všetkým užívateľom radí, aby pri výbere antivírusového programu postupovali zodpovedne a uprednostnili hlavne známe značky, pretože teraz existuje aj veľa falzifikátov.

Rovnako vyzýva užívateľov mobilných telefónov, aby boli opatrní, ak po nich aplikácia vyžaduje prístup k administratívnym funkciám. Ďalšou dôležitou funkciou, na ktorú by si dotyční mali v tomto prípade dať pozor, špeciálne funkcie (t. j. služba pre osoby so zdravotným postihnutím).

Treba však poznamenať, že výrobcovia každý rok vylepšujú bezpečnostnú technológiu v telefónoch. Pri výbere smartfónu tak odborník odporúča, aby ľudia venovali pozornosť najmä opravným bezpečnostným programom (tzv. patch).

Podľa odborníkov sú bezpečné telefóny s týmito opravami po novembri 2019. Odborníci tiež odporúčajú, aby ľudia pri inštalácii aplikácií neoznačovali položky, ktoré sa zdajú byť pri inštalácii aplikácie nadbytočnými.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj