VIDEO: Ministerstvo obrany podáva trestné oznámenie voči Hegerovej vláde a exministrovi Jaroslavovi Naďovi, ktorí bez dôvery parlamentu darovali Ukrajine stíhačky MiG-29 a časti systému protivzdušnej obrany Kub

www.slovanskenoviny.sk/rss Dočasne poverená vláda Eduarda Hegera v marci 2023 rozhodla, že Ukrajine poskytne 13 stíhačiek MiG-29... Príspevok VIDEO: Ministerstvo obrany podáva trestné oznámenie voči Hegerovej vláde a exministrovi Jaroslavovi Naďovi, ktorí bez dôvery parlamentu darovali Ukrajine stíhačky MiG-29 a časti systému protivzdušnej obrany Kub je zobrazený ako prvý na .

VIDEO: Ministerstvo obrany podáva trestné oznámenie voči Hegerovej vláde a exministrovi Jaroslavovi Naďovi, ktorí bez dôvery parlamentu darovali Ukrajine stíhačky MiG-29 a časti systému protivzdušnej obrany Kub

www.slovanskenoviny.sk/rss

Dočasne poverená vláda Eduarda Hegera v marci 2023 rozhodla, že Ukrajine poskytne 13 stíhačiek MiG-29 a časť systému protivzdušnej obrany Kub. Štátny tajomník MO Igor Melicher na piakovej tlačovej besede zopakoval, že žiadna oficiálna právna analýza, autorizujúca odovzdanie vojenskej techniky kabinetom v dočasnom poverení, neexistuje.

Ministerstvo obrany (MO) SR podáva trestné oznámenie v súvislosti s darovaním stíhačiek MiG-29 a časti systému protivzdušnej obrany Kub Ukrajine, ku ktorému došlo v marci 2023 počas mandátu dočasne poverenej vlády Eduarda Hegera. Štátny tajomník MO Igor Melicher (Smer-SSD) v piatok potvrdil, že trestné oznámenie sa týka podozrenia zo spáchania sabotáže, zneužitia právomoci verejného činiteľa a porušenia povinnosti pri správe cudzieho majetku.

„Trestné oznámenia, smerované voči kabinetu Eduarda Hegera i samotnému exministrovi Jaroslavovi Naďovi podáme v priebehu piatka,“ uviedol na tlačovej konferencii. Krok Hegerovho kabinetu označil za protiústavný, rovnako v rozpore so zmluvnými ustanoveniami, ktoré sa týkali vojenskej techniky.

„Po tomto rozhodnutí ostalo nechránené nebo a občania v riziku,“ vyhlásil Melicher. Podanie trestného oznámenia bude podľa jeho slov sprevádzať právna argumentácia a nové právne fakty.

Melicher zopakoval, že žiadna oficiálna právna analýza, autorizujúca odovzdanie vojenskej techniky kabinetom v dočasnom poverení, neexistuje. Materiály prezentované exministrom Naďom nespĺňali podľa neho atribúty oficiálneho dokumentu, riadne zaevidovaného v agende ministerstva.

„Z klamstva sa exminister Naď usvedčil sám, o čom svedčia viaceré výroky z jeho tlačových konferencií či výstupov v médiách. Na ministerstve sa žiadna právna analýza o darovaní obrannej techniky nenašla a keďže máme dôvodné podozrenie z porušenia viacerých zákonov, nezostáva nám nič iné, len podať viaceré trestné oznámenia,“ vysvetlil Melicher.

„Dve porušenia zákonov sa týkajú samotného odovzdania stíhačiek MIG-29 a časti systému protivzdušnej obrany KUB. Vláda v demisi s vyslovenou nedôverou nemala oprávnenie darovať systémy protivzdušnej obrany, súkromného majetku cudzích štátov, rovnako, ako nemal právo bývalý minister obrany klamať v úradnom dokumente. Odovzdanie protivzdušnej obrany do zahraničia môže byť navyše aj zásadnou otázkou zahraničnej politiky, a preto jej darovanie nemuselo byť v súlade s Ústavou SR,“  uviedlo ministerstvo.

Viac vo videu:

Dočasne poverená vláda Eduarda Hegera v marci 2023 rozhodla, že Ukrajine poskytne 13 stíhačiek MiG-29 a časť systému protivzdušnej obrany Kub. Krok vyvolal v politických i právnických kruhoch diskusiu, či mal dočasne poverený kabinet na takéto rozhodnutie kompetenciu. Viacerí politici i právnici tvrdili, že dočasne poverený kabinet nemal oprávnenie darovať migy, keďže to považovali za zásadnú otázku zahraničnej politiky.

Bývalý minister obrany Jaroslav Naď (Demokrati) v máji roku 2023 zverejnil na sociálnej sieti právnu analýzu k darovaniu stíhačiek MiG-29 Ukrajine. Mesiac pred tým však odmietol materiál zverejniť. Nepomohla ani žiadosť cez infozákon. Vraj ministerstvo obrany požadovanou informáciou nedisponuje vôbec, daná informácia u povinnej osoby „neleží“ a povinná osoba s takou informáciou nepracuje.

Ministerstvu obrany SR sa nepodarilo nájsť právnu analýzu týkajúcu sa možnosti darovania stíhačiek MiG-29 Ukrajine vládou s vyslovenou nedôverou. Vyplýva to z informácií, ktoré poskytol verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský.

Ombudsman žiadal o sprístupnenie analýzy podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám. „Ministerstvo mi nedávno oznámilo, že sa snažilo vyhovieť navrhnutému opatreniu a analýzu nájsť. Skonštatovalo však, že ministerstvo a ani jedna z jeho organizačných zložiek danou analýzou nedisponujú. Rovnako uviedlo, že analýza nie je ani zachytená v jeho databázach v žiadnej podobe,“ priblížil Melicher ešte 11. júna.

„Naď darovaním stíhačiek MiG-29 Ukrajine oslabiil našu armádu, čím sa dopustil vlastizrady,“ vyhlásil 12. júna minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SSD)

Exminister Naď sa najnovšie vyjadril, že rozhodnutie darovať stíhačky Ukrajine by urobil spolu s vládou znova, keďže zachraňujú životy a Slovensku majú byť preplatené z Európskeho mierového nástroja.

Zdroj: trend.sk / YouTube / InfoVojna

Príspevok VIDEO: Ministerstvo obrany podáva trestné oznámenie voči Hegerovej vláde a exministrovi Jaroslavovi Naďovi, ktorí bez dôvery parlamentu darovali Ukrajine stíhačky MiG-29 a časti systému protivzdušnej obrany Kub je zobrazený ako prvý na .