VIDEO: Majiteľ Telegramu v rozhovore s Tuckerom Carlsonom o jeho slobodnej platforme, ktorá nahnevala nielen USA, ale aj ruskú vládu

www.slovanskenoviny.sk/rss Ruský podnikateľ a programátor Pavel Valerjevič Durov, ktorý je tvorca sociálnej siete VK (VKontakte) a... Príspevok VIDEO: Majiteľ Telegramu v rozhovore s Tuckerom Carlsonom o jeho slobodnej platforme, ktorá nahnevala nielen USA, ale aj ruskú vládu je zobrazený ako prvý na .

VIDEO: Majiteľ Telegramu v rozhovore s Tuckerom Carlsonom o jeho slobodnej platforme, ktorá nahnevala nielen USA, ale aj ruskú vládu

www.slovanskenoviny.sk/rss

Ruský podnikateľ a programátor Pavel Valerjevič Durov, ktorý je tvorca sociálnej siete VK (VKontakte) a komunikačnej platformy Telegram s celkovo 900 miliónmi užívateľmi, je často označovaný za vizionára. V rozhovore s americkým moderátorom Tuckerom Carlsonom priblížil svoje pozadie aj príbeh jeho firmy.

Podnikateľ v oblasti informačných technológií ruského pôvodu Pavel Durov sa pochválil „veľmi vzácnym“ rozhovorom s Tuckerom Carlsonom, ktorý bol nahraný začiatkom februára 2024, teda v rovnakom čase ako návšteva tohto amerického novinára v Rusku a jeho medializované stretnutie s prezidentom Vladimirom Putinom.

Tento miliardár narodený v Petrohrade spolu so svojím bratom, matematikom Nikolajom, založil VK, ruskú odpoveď na Facebook, a v roku 2013 vyvinul Telegram, ktorý je považovaný za jeden z najbezpečnejších a najlepšie chránených komunikačných nástrojov.

Podľa Durova sa platforma na zasielanie správ odvtedy rozrástla na viac ako 800 miliónov aktívnych používateľov mesačne.

„Ako šéf politicky neutrálnej platformy je mojou povinnosťou hovoriť s novinármi zastupujúcimi rôzne politické názory,“ uviedol Durov v príspevku na svojom oficiálnom kanáli. „Takto môžem zostať spravodlivý voči všetkým divákom a rozprávať príbeh Telegramu všetkým.“

Podľa Durova v ten istý februárový deň poskytol trojhodinový rozhovor aj jednému liberálnemu novinárovi, ale aj konzervatívnemu moderátorovi Tuckerovi Carlsonovi.

Durov v rozhovore uviedol, že americká vláda chcela získať takzvané „zadné dvierka“ do Telegramu, aby mohla špehovať jeho používateľov.

Pozornosť zo strany FBI bola podľa neho jedným z dôvodov, prečo Durov upustil od myšlienky založiť spoločnosť v San Franciscu.

Durov predal svoj podiel vo VK a v roku 2014 opustil Rusko pre nezhody s vládou. Počas hľadania najlepšieho miesta na prevádzku Telegramu žil vo viacerých krajinách a nakoniec sa usadil v Dubaji.

V stredu zverejnenom rozhovore Durov uviedol, že niekoľkokrát navštívil USA a dokonca sa stretol s bývalým výkonným riaditeľom Twitteru Jackom Dorseym.

Podľa jeho vyjadrenia bol pod drobnohľadom FBI, čo mu znepríjemňovalo pobyt v Amerike.

„Všade, kam sme prišli, nám FBI, bezpečnostné agentúry venovali príliš veľa pozornosti,“ povedal Durov Carlsonovi a túto skúsenosť označil za „znepokojujúcu“.

Podľa Durova mu raz jeden z jeho najlepších zamestnancov povedal, že ho oslovila americká vláda. „Za mojím chrbtom došlo k tajnému pokusu o zamestnanie môjho inžiniera zo strany pracovníkov kybernetickej bezpečnosti,“ povedal podnikateľ.

„Snažili sa ho presvedčiť, aby používal určité nástroje s otvoreným zdrojovým kódom, ktoré by potom integroval do kódu Telegramu a ktoré by podľa môjho chápania slúžili ako zadné vrátka,“ povedal Durov a dodal, že verí výpovedi zamestnanca. „Môj inžinier nemá dôvod vymýšľať si (takéto) príbehy.“

Durov ďalej uviedol, že „osobne zažil podobný nátlak“ aj v Amerike, kde sa na neho viackrát obrátili pracovníci orgánov činných v trestnom konaní.

Vždy, keď som išiel do USA, na letisku ma vítali dvaja agenti FBI a vypočúvali ma. Raz som raňajkoval o deviatej ráno a FBI sa objavila v dome, ktorý som si prenajímal.

„Podľa môjho názoru chceli nadviazať vzťah, aby mohli lepšie kontrolovať Telegram. Chápem, že robili svoju prácu. [Ale] pre nás, ktorí prevádzkujeme platformu sociálnych médií zameranú na ochranu súkromia, to asi nebolo najlepšie prostredie,“ vysvetlil Durov.

Podnikateľ v oblasti technológií priznal, že Telegram využívali organizátori protestov v mnohých krajinách sveta. Zdôraznil však, že chce, aby platforma zostala politicky neutrálna.

Viac vo videu:

Zdroj: Tucker Carlson na sieti X / bezpressu.news / rt.com (1), (2) / InfoVojna

Príspevok VIDEO: Majiteľ Telegramu v rozhovore s Tuckerom Carlsonom o jeho slobodnej platforme, ktorá nahnevala nielen USA, ale aj ruskú vládu je zobrazený ako prvý na .