Bratislava 17. februára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Manuel Balce Ceneta)

Viceprezident USA Mike Pence varoval členské krajiny Severoatlantickej aliancie pred nákupom zbraní u potenciálnych nepriateľov. Vyhlásil to počas vystúpenia na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Mike Pence

Washington nebude znášať, ak spojenci USA v NATO budú kupovať zbrane u potenciálnych nepriateľov.

“Dali sme najavo, že nebudeme sedieť so zloženými rukami, ak spojenci v NATO budú nakupovať zbrane u našich nepriateľov,” vyhlásil Mike Pence.

V poslednej dobe USA ostro kritizujú Turecko kvôli nákupu ruských protilietadlových raketových komplexov S-400, dokonca sa vyhrážali sankciami.

Rusko a Turecko na konci roku 2017 podpísali úverovú dohodu o dodávkach komplexov S-400 Triumf. Ide o štyri jednotky S-400 v celkovej sume 2,5 miliárd dolárov.

Kontrakt predpokladá opciu o splnení základnej časti dodávok. Inštalácia zakúpených komplexov je naplánovaná na október 2019.

Táto dohoda vyvoláva vo Washingtone veľkej znepokojenie. Podľa tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana USA stále tlačia na Ankaru.

Minulý rok v decembri vedúci výboru amerického senátu pre ozbrojené sily James Inhofe oznámil, že sa Turecko musí zriecť nákupu S-400, aby zostalo členom programu F-35.

Zároveň Ministerstvo zahraničia USA schválilo možný predaj komplexu Patriot Ankare. Krátko predtým turecký minister zahraničia Mevlut Cavusoglu uviedol, že rozhodnutie o nákupe S-400 nemôže byť zrušené.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj