Bratislava 28. januára 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)

Anna Verešová, ktorá kandiduje vo voľbách za KDH, sa vyjadrila, že Róbert Fico chce priviazať mladých absolventov medicíny, pretože nevie, ako má riešiť problémy v zdravotníctve. „Smer dokázal, že v zdravotníctve nie je dobrý manažér,“ dodal Milan Kabina, člen predsedníctva strany a podpredseda mládežníckej organizácie KDMS

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Anna Verešová

Napriek tomu, že Slovensko dáva na zdravotníctvo až 17,7% všetkých verejných výdavkov, čo ho zaradzuje na 5. miesto z krajín EÚ, miera odvrátiteľných úmrtí je u nás až dvakrát vyššia, než je priemer EÚ. Keby bol tento priemer aspoň na úrovni V4, na Slovensku nemuselo v minulom roku umrieť až 1600 ľudí.

„Zdravotníctvu dnes podľa štatistík chýba až 2659 lekárov, čo je dvanásť percent, a až 4074 zdravotných sestier, čo je deväť percent,“ hovorí Kabina.

Kandidát Stanislav Genčúr skonštatoval: „Ak by sa opatrenie, ktoré navrhol Róbert Fico dostalo do praxe, išlo by o prípad obrovskej diskriminácie. Prečo iba medici? Prečo nie aj právnici, študenti IT, prírodných vied či iných odborov? Každý má právo na vlastné rozhodnutie ako naloží s vedomosťami, ktoré nadobudol vlastným úsilím počas štúdia.“

„Róbert Fico, ktorý bol pri moci viac, ako desaťročie, a od ktorého sme počuli už veľa absurdných výrokov; naposledy, že na východe Slovenska „nič nie je“, si zrazu pred voľbami spomenul, že aj tam potrebujú všeobecných lekárov. A tak vymyslel diskriminačné riešenie problému, ktorý však svojou politikou sám vytvoril. My v KDH sa na tom môžme iba zasmiať, pretože už mu zrejme nezostala žiadna iná nádej, ako sa dostať na Ústavný súd – len cez ústavú žalobu za svoj návrh,“ povedal na tlačovej konferencii mladý kandidát Peter Šulek, ktorý pracuje ako analytik.

Podľa ďalšej mladej kandidátky, Kataríny Macekovej vyhrážanie sa pokutou nič nerieši. Riešením je podľa nej ponúknuť našim vlastným absolventom podporu, aby nemuseli opúšťať túto krajinu. Vyhrážanie sa mladým lekárom pokutou sa nič nevyrieši. Naopak, riešenie je ponúknuť našim vlastným absolventom podporu, aby nemuseli opúšťať túto krajinu. „A bohužiaľ, musím povedať aj to, čo sa hovorí pravidelne – riešením by bolo nekradnúť,“ dodáva Maceková.

„Dnes neriešime len problém odlivu mladých lekárov, ale aj ekonómov, IT pracovníkov, vedcov a iných odborníkov.“ hovorí kandidát Peter Marek. Podľa jeho slov musíme týmto ľuďom načúvaťa zisťovať, odkiaľ korenia ich problémy. To, že Róbert Fico sa rozhodol k téme odlivu mladých ľudí postaviť takto, podľa neho svedčí o tom, že ho problémy bežných ľudí nezaujímajú. „To, že vláda nie je schopná poskytnúť adekvátne podmienky týmto ľuďom, sa R. Fico ešte rozhodol doplniť absolútne absurdným trestom,“ hovorí.

„Ste to vy, pán Fico, ktorý by rád videl všetkých slušných mladých ľudí odísť z tejto krajiny. Ale povedzme si pravdu. My, ktorí sme tu, tiež nikam neodchádzame. Sme tu, chceme vziať krajinu do rúk a snažíme sa každý deň, aby naša krajina prosperovala. Aj na základe toho, čo vychádza z vašich úst, vidíme, že jediný, kto je na odchode, ste vy,“ povedal na záver tlačovej konferencie kandidát Ján Tkáč, ktorý sa na Slovensko vrátil po štúdiu na univerzite v Cambridge.

Kandidáti KDH reagovali na slová Róberta Fica, ktoré povedal na sneme Smeru „Nechápem, prečo by po doštudovaní mali mať právo odísť do zahraničia.“ Ďalej vravel, že študentom, ktorí by po štúdiu odišli pracovať do zahraničia, by spoplatnil štúdium. Na šesťročné štúdium medicíny podľa neho štát vynakladá od 50 do 60 tisíc eur, a študenti, ktorí by sa nechceli zaviazať pracovať 10 rokov na Slovensku, by si ho podľa neho mali zaplatiť.

„Som rada, že môžem byť súčasťou strany KDH a že tu môžem byť s týmito mladými a odvážnymi ľuďmi,“ povedala na záver Anna Verešová. „Títo mladí ľudia sú našou nádejou na zmenu. KDH vždy pracovalo s mladými ľuďmi a aj toto je dôkaz, že dáva priestor mladým a novým tváram.“ uzatvára.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj