Verejnosť spozná M. R. Štefánika na podujatiach Matice slovenskej v rôznych mestách Slovenska

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Bratislava 2. mája 2019 (HSP/Foto:Matica slovenská)

Mesiac máj 2019 právom patrí Milanovi Rastislavovi Štefánikovi, ktorý sa aktuálne stal najväčším Slovákom v hlasovaní RTVS. Matičiari v rôznych mestách Slovenska si jednu z najvýznamnejších osobností slovenských dejín pripomenú na kultúrnych podujatiach

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Milan Rastislav Štefánik

Dnes 2. mája vzdajú hold Štefánikovi matičiari z Komárna a Šamorína. Pred Domom Matice slovenskej v Komárne sa o 12.30 h začne slávnostný akt kladenia vencov spoločne so zástupcami Ozbrojených síl SR. Dnes sa už uskutočnila vlastenecká pochôdzka po slovenskom juhu spojená s pietnymi spomienkami na Štefánika pri jeho pomníkoch v Šamoríne a Dunajskej Lužnej a pri jeho buste v Ivanke pri Dunaji, ktorá vyvrcholila tradičným pochodom žiakov a spomienkou pri Štefánikovej mohyle v Ivanke pri Dunaji.

V piatok 3. mája o 10.30 h sa Miestny odbor MS v Čadci podieľa na spomienkovej slávnosti a prednáške pri príležitosti 100. výročia tragickej smrti M. R. Štefánika v Kysuckej knižnici v Čadci. Tiež 3. mája o 17.00 h Dom MS v Šuranoch a Miestny odbor MS v Šuranoch spoluorganizujú spomienkovú slávnosť pri Štefánikovej soche v Šuranoch, ktorá bude pokračovať vyhodnotením výtvarnej súťaže detí a premietaním dokumentárneho filmu na tému Štefánika. Veľké podujatie Dni Milana Rastislava Štefánika sa 3. a 4. mája uskutoční pod taktovkou Matice slovenskej v Parku J. M. Hurbana v Novom Meste nad Váhom, kde sa návštevníci môžu tešiť na Adelu Vinczeovú a jej hostí.

V rámci celonárodnej spomienkovej slávnosti v sobotu 4. mája o 8.50 h v Brezovej pod Bradlom predstaví Matica slovenská hodinový program v Národnom dome Štefánikovom. V utorok 7. mája o 9.30 h organizuje Dom  Matice slovenskej v Dunajskej Strede prednášku docenta Ivana Mrvu s názvom M.R. Štefánik – bojovník za slobodu národov Európy v čitárni Žitnoostrovskej knižnice v Dunajskej Strede. V rovnaký deň 7. mája o 11.00 h sa uskutoční prednáška vedeckého tajomníka MS Pavla Mičianika spojená s premietaním historického dokumentu o Štefánikovi v Divadle B. S. Timravy v Lučenci, ktorú spoluorganizuje Dom MS v Lučenci a Miestny odbor MS v Lučenci.

V sobotu 25. mája nás čaká aktivita Miestneho odboru MS v Šuranoch a Domu MS v Šuranoch s názvom Zájazd národovcov po stopách M. R. Štefánika od Košarísk cez Brezovú pod Bradlom až k Plaveckému hradu. V pondelok 27. mája o 18.00 h uzatvorí matičné aktivity o Štefánikovi zaujímavá diskusia v podaní vedeckého tajomníka doktora Pavla Mičianika a historika Slovenského historického ústavu MS doktora Lukáša Krajčíra, ktorú organizuje Mladá Matica v kaviarni Satori Stage v Bratislave. Pozvánky na podujatia nájde verejnosť na webstránke Matice slovenskej www.matica.sk.

Veronika Matušková, hovorkyňa Matice slovenskej


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj