New York 27. januára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Dmitry Astakhov)

Venezuelský minister zahraničných vecí Jorge Arreaza odmietol vo svojom prejave na mimoriadnom zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN ultimátum krajín Európskej únie. Informuje o tom El Universal

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Rada bezpečnosti OSN

Prečo si myslíte, že máte právo stanoviť suverénnemu národu termíny a ultimátum?” vyhlásil v odpovedi na požiadavku niekoľkých európskych štátov, aby sa vo Venezuele nekonali do ôsmich dní predčasné voľby, potom uznajú ako dočasného prezidenta Juana Guaidóa.

Arreaza dodal, že niektoré “satelitné vlády” nasledujú USA a označujú prezidenta Nicolasa Madura za nelegitímneho.

Venujte sa vlastným záležitostiam, rešpektujte sebaurčenie národov,” povedal na záver minister.

Zasadnutie BR OSN bolo venované situácii vo Venezuele. USA vyzvali k podpore venezuelského parlamentu na čele s vodcom opozície Juanom Guaidóem ako “jedinej inštitúcie krajiny demokraticky zvolenej”. Tento postoj podporilo 9 z 15 členských štátov RB. Proti bolo Rusko, Čína, JAR a Rovníková Guinea.

Rusko priamo obvinilo USA z pokusu o štátny prevrat a trvalo na prerokovanie zahraničného zásahu do záležitostí Caracasu.

Od polovice týždňa prebiehajú vo Venezuele masové protesty proti prezidentovi Nicolasovi Madurovi. Líder opozície a predseda parlamentu Juan Guaidó sa v stredu vyhlásil za dočasného vodcu štátu.

V súčasnej dobe status Guaida ako dočasného prezidenta uznávajú okrem USA aj Brazília, Kanada, Argentína, Čile, Kolumbia, Kostarika, Guatemala a mnoho ďalších krajín. Maduro označil súčasné udalosti za štátny prevrat a Guaidóa nazval “bábkou Spojených štátov”.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj