Veľryba s postrojom ruskej výroby spustila poplach

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Kodaň 29. apríla 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Joergen Ree Wiig/NDFSSU via AP)

Veľryba bieluha morská s natesno upevneným postrojom pravdepodobne ruskej výroby vyvolala poplach u nórskych úradov a podnietila k špekuláciám, že ušla z ruského vojenského zariadenia. Na popruhu postroja, ktorý má tiež držiak na kameru, je napísané “výstroj St. Petersburg”, uviedol Jörgen Ree Wiig z nórskeho Riaditeľstva pre rybolov

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke bieluha s postrojom pláva vedľa rybárskej lode

Ako v pondelok pokračoval, rybári z polárnych oblastí Nórska zaznamenali minulý týždeň krotkú bielu veľrybu plávajúcu naokolo s tesným postrojom. V piatok jej rybári postroj odňali a zaujímať sa o neho začala nórska armáda.

Rusko má v Murmanskej oblasti na polostrove Kola na ďalekom severozápade veľké vojenské základne. Ako uviedol profesor Audun Rikardsen z nórskej univerzity v Tromsoe, veľryba pochádza “s najväčšou pravdepodobnosťou z ruskej námornej základne v Murmansku”. Po konzultácii s kolegami akademikmi z Nórska a Ruska uviedol, že si nie je vedomý žiadneho programu alebo experimentu s bielymi veľrybami.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj