Bratislava 15. januára 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)

Vedenie Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) absolvovalo dva dni rokovaní s predstaviteľmi deviatich politických strán. Témou spoločných rokovaní boli opatrenia týkajúce sa miest a obcí, ktoré vo svojich volebných programoch prezentujú jednotlivé politické strany

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Branislav Tréger

Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedol predseda ZMOS-u Branislav Tréger. Vedenie ZMOS-u prerokovalo s predstaviteľmi politických strán praktické dopady navrhovaných opatrení a ich uplatniteľnosť v praxi. Výsledkom rokovaní je, že politické strany budú postoje ZMOS-u zohľadňovať, v niektorých prípadoch budú strany svoje volebné programy aj upravovať.

Organizácia s predstaviteľmi politických strán rokovala jednotlivo. Na stretnutia pozvala predstaviteľov všetkých politických strán, ktoré majú podľa predvolebných prieskumov tri mesiace po sebe aspoň päťpercentnú podporu. Rokovaní sa napokon zúčastnili predstavitelia strán Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko, Progresívne Slovensko/Spolu, Obyčajní ľudia a Nezávislé osobnosti, Sloboda a Solidarita, Kresťanskodemokratické hnutie, Za ľudí, Most-Híd, Sme Rodina a Slovenská národná strana. Rokovaní so ZMOS-om sa nezúčastnila iba strana Smer–SD.

ZMOS na stretnutiach ponúkol jednotlivým stranám prípadnú povolebnú spoluprácu a personálnu a technickú podporu. „Dozvedeli sme sa veľmi veľa vysvetlení v rámci jednotlivých programov politických strán. Ku všetkým sme poskytli vlastné stanovisko. Prierezovo sme sa dotkli všetkých tém týkajúcich sa ekonomiky, regiónov, reformy verejnej správy, nájomného bývania, odpadového hospodárstva, sociálnych služieb, terénnej sociálnej práce, pozemkových úprav, školstva a športu,“ povedal predseda ZMOS-u Branislav Tréger.

Predstavitelia ZMOS-u uviedli, že ponuka spolupráce s politickými stranami je dôležitá pre tvorbu budúcej legislatívy. ZMOS podľa nich v minulosti nebol oslovený v rámci medzirezortných pripomienkových konaní pri dôležitých témach, čo v praxi prinieslo presadenie legislatívnych zmien, ktoré sa týkali miest a obcí, no pritom s nimi neboli prejednané. Podľa ZMOS-u bude v otázke prípadnej budúcej reformy samospráv kľúčová najmä politická moc.

ZMOS je záujmovým združením právnických osôb, ktoré v súčasnosti združuje vyše 96 percent všetkých obcí na Slovensku. Organizácia so sídlom v Bratislave bola založená v roku 1990.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj