Vedci zistili nové nebezpečenstvo pre lety do vesmíru

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

New Hampshire 25. apríla 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP/NASA)

Vedci z University of New Hampshire v USA zistili, že polárna žiara znamená nebezpečenstvo pre umelé družice lietajúce na nízkej obežnej dráhe. Atmosférický tlak spomaľuje rýchlosť kozmických prístrojov, čo môže viesť k ich pádu na zem. Uvádza to tlačová správa na Phys.org

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Počas experimentu 13. decembra 2015 vedci vypustili raketu s prístrojmi na skúmanie procesu posunu termosféry do vyšších vrstiev atmosféry. Zistili, že na družice má vplyv určitý typ vysokých polárnych žiarení nazývaných smerujúcimi k pólom aurorálními formami (Poleward Moving auroral Forms, PMAF).

Magnetosférické prúdy generované zvýšenou slnečnou aktivitou emitujú joulovo teplo, následkom čoho sa najvyššie vrstvy atmosféry začínajú lokálne rozširovať.

Vo výške letu nízkoorbitálnych družíc sa zvyšuje hustota nabitých a neutrálnych častíc a tým sa prístroje, ktoré sa s nimi stretávajú, začínajú spomaľovať.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj