Bratislava 15. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

Archeológovia presvietili radarom základy slávneho hradu Corvinov v Transylvánii, kde bol uväznený Vlad Tepeš, a našli stopy niekoľkých priestorov, o ktorých historici skôr nevedeli. Uvádza to online vydanie Live Science

Ilustračné foto

“Nenašli sme žiadnu Drakulovmu miestnosť pre mučenie, ale objavili sme stopy z budov postavených v 17. storočí, ktoré boli s najväčšou pravdepodobnosťou využívané pre administratívne funkcie. V každom prípade nám naše objavy pomôžu obnoviť historický vzhľad hradu. Nezachovala sa žiadna kompletná mapa, takže je ťažké ho študovať a obnovovať ho, “hovorí Isabel Morrisová z Princetonskej univerzity (USA).

Gróf Drakula, najznámejší upír vo svetovej literatúre, dlhuje svoju existenciu transylvánskému kňazovi Vlada, ktorý v druhej polovici 15. storočia vládol Valašsku. Bol slávny svoju, dokonca aj na tú dobu, neuveriteľnú krutosťou, sklonom k ​​mučeniu a sumárnych popráv nežiaducich bojarov a zajatých nepriateľov.

Také rysy jeho postavy, ako veria mnohí kronikári a moderné historici, viedli k tomu, že rýchlo získal dve prezývky. Drakula, čo znamená “diabol” v jednom z dialektov rumunsko-moldavského jazyka a Tepeš, teda “kôl”.


Takmer od prvých dní svojej nezávislej politickej a vojenskej kariéry bol Vladislav znepriatelené s maďarským vojnovým veliteľom Jánosom Hunyadiem, na ktorého príkaz bol popravený otec a starší brat Drakulu.

Porážka maďarských vojakov a slovanských kniežat v bitke na Kosovom poli v roku 1448 dovolila Tepes získať späť trón, ale presne o šesť mesiacov neskôr Hunyadi a jeho spojenci zničili Drakulovho vojsko a vrátili na trón Vladislava II., Vraha Drakulovho otca.


Budúce “pokladač na kôl” utiekol do Moldavska, kde bol chytený a premiestnený, ako uvádza niektoré valašské kroniky, do rodinného sídla Hunyadie, hrad Corvinov, ktorý bol postavený okolo moderného rumunského mesta Hunedoara. V zajatí strávil niekoľko rokov, dokázal prežiť samotného Huňadyho, ktorý zomrel v roku 1456 na mor a znovu získal svoje pozemky a moc.

Mnoho historikov neverí v takej teórie, pretože je veľmi nepravdepodobné, že by Drakula mohol v roku 1448 odísť do Moldavska, pretože vedel, že tu vládnu spojencami Hunyadia. Napriek tomu hrad Corvinov stále priťahuje pozornosť vedcov a milovníkov upírskych príbehov, ktorí sa tu aktívne snaží nájsť stopy skutočného Drakulu.


Morrisová a jej kolegovia vykonali prvé oficiálne hľadania rôznych “tajných miest mučenia” a ďalších stratených priestor a osvetľovali základy sídla maďarských vojvodov pomocou špeciálnych radarov. Ich spôsob práce bol zvolený tak, aby ich rádiové vlny mohli preniknúť do hĺbky niekoľkých desiatok metrov.

Ako Morrisová poznamenala, jej tím nenašiel také priestory, ale objavil stopy stavby z oveľa neskoršej doby, ktorá bola zrejme využívaná pre administratívne funkcie. Okrem toho našli zvláštne kamenné “podpery”, ktoré podopierajú hrad v oblastiach, kde sa jeho základy nachádza za pevnú skalu horniny, na ktorej je postavený.

Dodala, že táto informácia pomôže reštaurátorom porozumieť tomu, ako posilniť hradby, a archeológovia ju budú môcť využiť na to, aby študovali, v ktorých historických obdobiach zažil rôzne druhy rekonštrukcie a rozšírenia.


Zdroj