Vedci vymenovali tri obdobia života, kedy sme najviac osamelí

San Diego 24. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

Vedci z Kalifornskej univerzity v San Diegu identifikovali tri obdobia života človeka, v ktorých si najviac uvedomuje svoju osamelosť, uvádza agentúra WebMD

Ilustračné foto

Odborníci analyzovali psychologický stav účastníkov výskumu vo veku od 27 do 101 rokov. Boli použité tri typy dotazníkov, ktoré pomohli posúdiť, či sa človek cíti opusteným. Zároveň vedci zdôrazňujú, že takéto sebapoznanie nemusí závisieť na skutočnom sociálnom kruhu.

Ukázalo sa, že pocit osamelosti bol objavený väčšinou medzi respondentmi vo veku 27-30, 55-60 rokov a po 80 rokoch.

Výskumní pracovníci poznamenávajú, že v prvej vekovej skupine ľudia majú tendenciu kriticky hodnotiť zvolenú životnú cestu, porovnávať sa so svojimi rovesníkmi a teda sa oddeľovať od tých okolo seba.

Po 55 rokoch ľudia čelia vážnemu zhoršeniu zdravia a cíti sa izolovaní.

Po 80 rokoch môže byť osamelosť spôsobená stratou mnohých blízkych a priateľov.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj