Washington 20. augusta 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

Výskumní pracovníci Cornell University ukázali model, ako by Zem vyzerala, keby sa skúmala na iných planétach. Informoval o tom časopis Science

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Americkí vedci začali svoju prácu skúmaním asi 10 000 snímok našej planéty nasnímaných satelitom NASA Deep Space Climate Observatory (DSCOVR), ktorý leží v gravitačnom rovnovážnom bode medzi Zemou a Slnkom, čo umožňuje vidieť iba dennú stranu planéty. Snímky získali v 10 špecifických vlnových dĺžkach každú 1 až 2 hodiny počas rokov 2016 a 2017.

Pre simuláciu mimozemského uhla pohľadu vedci redukovali obrázky do jedinej hodnoty jasu pre každú vlnovú dĺžku (10 “bodov”), ktoré pri vykresľovaní v priebehu času vytvárajú 10 svetelných kriviek. Tie predstavujú to, čo by vzdialený pozorovateľ videl, keby neustále sledoval Zem po dobu viac ako dvoch rokov.

Here’s what Earth might look like to aliens | Science | AAAS https://t.co/mQeSgagHhS

— Disclosureteam Liv (@DisclosureTLiv) August 17, 2019

Keď vedci analyzovali krivky a porovnali ich s pôvodnými obrazmi, zistili, ktoré parametre kriviek zodpovedali pôde a oblačnosti. Akonáhle tieto sústavnosti poznali, vybrali parameter “najužší vzťah k ploche”, upravili ho na 24-hodinovú rotáciu Zeme a vytvorili vyššie uvedenú kontúrovanú mapu.

Čierne čiary, ktoré označujú stredné hodnoty parametra krajiny, slúžia ako približné pobrežia. Hrubé obrysy Afriky (uprostred), Ázie (vpravo hore) a Severná a Južná Amerika (vľavo) sú jasne viditeľné. Aj keď to zjavne nenahrádza skutočný obraz mimozemského sveta, môže to umožniť budúcim astronómom posúdiť, či má exoplanéta oceány, mraky a ľadové vrecká, teda kľúčové požiadavky pre obývateľný svet.

Predtým sa v rovnakom časopise objavil článok o výkonnom rádioteleskope ASKAR, ktorý pomohol astronómom prvýkrát veľmi presne zistiť polohu a odmerať vzdialenosť k zdroju jednotlivých FRB rádiových zákmitov – záhadných “rádiových signálov mimozemšťanov”.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj