Moskva 18. novembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

Portál Medikforum.ru informuje, že sa rakovina pľúc vo väčšine prípadov v prvých štádiách nijako neprejavuje. Avšak, odborníci teraz radia, aby ľudia venovali pozornosť varovným symptómom, ktoré môžu svedčiť o vzniku tejto onkologickej choroby

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Jedným z prvých dôvodov, kedy by sa mal človek obrátil na lekára, ťažkosti s dýchaním a záchvaty kašľa, ktoré ľudia často považujú za obyčajné prechladnutie. K iným príznakom potom patrí trvajúci chrapot, opuch krku a tváre, dýchavičnosť, bolesti v oblasti hrudníka pri dýchaní, nočné potenie a náhly úbytok na váhe.

O rakovine pľúc môžu občas svedčiť tiež atypické symptómy, ako sú bolesti kostí v dolnej časti tela, osteoporóza, zosilnenie končeku prstov a nechtov, a tiež ukladanie tuku v oblasti okolo stredu tela.

Odborníci ale zdôrazňujú, že všetky uvedené príznaky nemusia nevyhnutne svedčiť o vzniku onkologickej choroby, aj tak ale poukazujú na nutnosť absolvovať lekárske vyšetrenie.

Prečo nemožno liečiť rakovinové nádory

Už skôr medzinárodný tím vedcov objavil mechanizmus, kvôli ktorému rakovinové nádory imúnne voči chemoterapii.

Vedci študovali odolnosť buniek voči ferroptóze. Ide o proces, pri ktorom bunky umierajú v dôsledku oxidácie lipidov v membráne. Mnoho foriem rakoviny môže v priebehu času vyvinúť mechanizmy, ktoré ferroptózu blokujú a stať sa imúnne voči danej liečbe.

Dôvodom je skutočnosť, že enzým glutathionperoxidáza4 (GPX4) pôsobí ako antioxidant a blokuje oxidáciu lipidov. Často však napriek liekom, ktoré blokujú glutathionperoxidázy4, nemá liečba účinok.

Ďalej vedci dospeli k záveru, že k zastaveniu antioxidačného účinku je nutný liek, ktorý potláča účinok NMT. Umožní to liečiť formy rakoviny, ktoré imúnne voči terapii.

Môže brániť vek rakovine?

Podľa vedcov môže fyziologické starnutie v niektorých prípadoch zabrániť vývoju zhubných nádorov. Vedci z Liverpoolskej univerzity vykonali prieskum, v ktorom porovnali zmeny, ku ktorým dochádza v pokročilom veku, a genetické zmeny pri vývoji onkologických chorôb. Na základe toho dospeli odborníci k záveru, že procesy, ktoré prebiehajú v organizme staršieho človeka, sa do istej miery navzájom neutralizujú.

Starnutie tkanív okrem iného podmieňuje nielen vznik nových mutácií, ale zároveň spomaľuje delenie mutovaných buniek. Práve to značne sťažuje vývoj onkologických chorôb. Ako uviedli vedci, získané údaje môžu vysvetliť prípady znižovania ochorení rakovinou v pokročilom veku.

Zároveň bolo uvedené, že človek by po tridsaťpäťke mal sledovať svoju váhu, krvný tlak a tiež obsah cholesterolu a glukózy v krvi. Keď mu prekračujú ukazovatele normu, môže ísť o choroby kardiovaskulárnej sústavy.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj