Londýn 1. februára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Ben Curtis)

Odborníci, ktorí počas desiatich rokov reštaurovali hrobku starovekého egyptského faraóna Tutanchamóna, uviedli, že tajomné škvrny na stenách hrobu objavené na začiatku 20. storočia sú mŕtve baktérie. Uvádza to denník Daily Mail

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na archívnej snímke z 4. januára 2007 tvár múmie Tutanchamona v Údolí kráľov v Luxore

Reštaurovanie vykonali odborníci z Gettyho inštitútu (USA) v spolupráci s Egyptským ministerstvom starožitností, ktorí po dobu desiatich rokov reštaurovali a čistili nástenné maľby a odstraňovali známky opotrebenia. Avšak rozhodli sa nechať škvrny na stenách, ktoré boli predtým považované za rastúce kolónie mikroorganizmov. Porovnanie s historickými fotografiami urobenými v 20. rokoch 20. storočia ukázali, že škvrny sa nezmenili a chemická analýza ukázala, že škvrny sú mŕtve baktérie, čo znamená, že sú pre múmiu bezpečné.

Faraón Tutanchamón vládol v starovekom Egypte okolo roku 1332-1323 pr. n. l. Nastúpil na trón vo veku 10 rokov a zomrel v 19 rokoch. Tutanchamonova hrobka bola objavená v roku 1922. V nej bol nájdený sarkofág s mumifikovaným telom faraóna a veľké množstvo ozdôb.

Dlho sa verilo, že jeho hrob bol “prekliaty, pretože tlač toho času aktívne šírila povesť, že vedci, ktorí objavili pohrebisko, umierali za záhadných okolností. Avšak všetky fakty, ktoré údajne svedčia v prospech prekliatia, boli vymyslené kvôli novinovej senzácii a väčšina z účastníkov vykopávok sa dožila staroby.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj