New Haven 1. februára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Henrich Mišovič)

Častá a nadmerná spotreba alkoholických nápojov vyvoláva dlhodobé genetické zmeny, ktoré vyvolávajú ešte väčšiu závislosť na alkohole, k takému záveru dospela americká vedecká skupina z Yale School of Medicine a Rutgers University. Závery vedcov zverejnil portál MedicalXpress

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Vedci zistili, čo sa pod vplyvom alkoholu deje s génmi PER2, ktorý ovplyvňuje biologické hodiny organizmu, a POMC, ktorý zodpovedá za reakciu na stres.

Pokusu sa zúčastnili tri skupiny pacientov mierne pijúci, silní pijani a alkoholici. V posledných dvoch skupinách prebiehala genetická modifikácia, ktorá je známa ako metylácia. To znamená, že sa k DNA pripájajú metylové skupiny, čo negatívne ovplyvňuje aktivitu génov. Naviac sa znížila expresia génov, to znamená rýchlosť, ktorou gény produkujú bielkoviny. Tieto zmeny boli výraznejšie so zvýšením množstva alkoholu.

V druhej časti experimentu vedci účastníkom ukazovali obrázky, ktoré vyvolávajú stres. Potom im bol ponúknutý pohárik alkoholu. Ukázalo sa, že pijani a alkoholici v stresovom stave pijú veľké množstvo alkoholu.

Objavili sme, že u ľudí, ktorí veľa pijú, sa DNA môže meniť takým spôsobom, že vzniká väčšia túžba po alkohole. Môže to pomôcť s vysvetlením, prečo je alkoholizmus silnou závislosťou,uviedol jeden z autorov prieskumu, profesor Dipak Sarkar.

Závery vedcov môžu v budúcnosti pomôcť s určením biomarkerov, ako sú bielkoviny alebo zmenené gény, ktoré by mohli signalizovať riziko náchylnosti k alkoholizmu.

Na konci decembra Sputnik informoval, čo sa stane po mesiaci bez alkoholu. Výsledky štúdie ukázali, že mesačné odmietnutie alkoholu prispieva k zlepšeniu telesnej vitality, stavu kože a vedie k ďalšiemu zníženiu spotreby alkoholu.

Počet alkoholických dní medzi účastníkmi akcie sa teda znížil v priemere zo 4,3 na 3,3 týždenne a objem konzumovaného alkoholu sa znížil z 8,6 na 7,1 zavedených pohárikov.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj