Jeruzalem 10. júla 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Screenshot-Sputnik)

Izraelskí vedci predpokladajú, že sa im podarilo nájsť filištínske mesto Sicelech, v ktorom si našiel útočisko Dávid, prenasledovaný kráľom Saulom

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Vedci objavili biblické mesto Sicelech

Na juhu krajiny objavili výskumníci trosky osady Pelištejcov a nad nimi neskoršie stavby a artefakty z čias Dávidovej vlády so stopami po spustošení.

“Pri hľadaní Sicelechu bolo preskúmaných 12 rôznych verzií… Avšak ani v jednom z týchto miest neboli žiadne znaky striedania pelištejskej osady a osady z doby Dávidovej. Boli objavené len pri vykopávkach v Hirbet ar-Rai,” uvádza sa v správe pre tlač.

V pelištejskej vrstve z 11. až 12. storočia pred n.l. našli vedci zvyšky masívnych rozľahlých kamenných stavieb, pracovné nástroje, nádoby a olejové svetlá, ktoré identifikovali ako dary.

“Nad troskami pelištejského mesta bola objavená poľnohospodárska osada z čias kráľa Dávida – zo začiatku 10. storočia pred n.l. Jej vývoj prerušil silný požiar, ktorý všetko zničil. V rôznych priestoroch boli nájdené stovky celých keramických nádob,” opisujú vedci svoje nálezy.

Objav uskutočnili vedci zo Židovskej univerzity v Jeruzaleme, Univerzity Macquarie v austrálskom Sydney a izraelského pamiatkového úradu.

O Sicelechu je v Starom zákone nejedna zmienka. Gótsky kráľ Anchísés dal toto mestečko Dávidovi, keď utekal pred kráľom Saulom. Odtiaľ sa David vydal do Hebronu, kde bol sám pomazaný na kráľa. V Biblii sa opisuje tiež útok na Sicelech Amalechytských, ktorí ho spálili a zajali jeho obyvateľov.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj