Washington 26. februára 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Publoicdomainpictures)

Niektoré pravdy o vesmíre a našich skúsenostiach sa zdajú nemenné. Zákon gravitácie. Nič nemôže cestovať rýchlejšie ako svetlo. Viacbunkový život potrebuje kyslík k životu. Až na to, že to posledné možno budeme musieť prehodnotiť. Výskum publikovali na webovej stránke PNAS

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Vedci práve zistili, že parazit podobný medúzam nemá mitochondriálny genóm prvý viacbunkový organizmus, o ktorom je známe, že mu niečo chýba. To znamená, že nedýcha; v skutočnosti žije úplne bez závislosti na kyslíku.

Tento objav, nielen mení naše chápanie toho, ako môže život fungovať tu na Zemi. Môže to mať aj dôsledky pre hľadanie mimozemského života.

Život začal rozvíjať schopnosť metabolizovať kyslík teda dýchať niekedy pred 1,45 miliardami rokov. Väčší archaeon pohltil menšiu baktériu a nový domov baktérie bol nejakým spôsobom prínosom pre obe strany a obaja zostali pohromade.

Tento symbiotický vzťah vyústil v to, že sa obidva organizmy vyvíjali spoločne, a nakoniec sa tieto baktérie uviazané vnútri stali organelmi zvanými mitochondrie. Každá bunka vo vašom tele, s výnimkou červených krviniek, má veľké množstvo mitochondrií, a tie sú nevyhnutné pre proces dýchania.

Rozkladajú kyslík, aby vytvorili molekulu zvanú adenosintrifosfát, ktorý mnohobunkové organizmy používajú na napájanie bunkových procesov.

Vieme, že došlo aj k adaptáciám, ktoré umožňujú niektorým organizmom prospievať v podmienkach s nízkym obsahom kyslíka alebo hypoxických podmienkach. Niektoré jednobunkové organizmy vyvinuli organely súvisiace s mitochondriou pre anaeróbny metabolizmus; možnosti výlučne anaeróbnych mnohobunkových organizmov však predmetom určitej vedeckej diskusie.

Tím výskumníkov vedený Dayanou Yahalomiovou z Telavivskej univerzity v Izraeli sa rozhodol znovu pozrieť na bežného lososového parazita menom Henneguya salminicola.

Je to žahavec patriaci do rovnakého kmeňa ako koraly, medúzy a sasanky. Hoci cysty, ktoré vytvára v rybom tele, nevzhľadné, parazity nie sú škodlivé a budú žiť s lososom po celý svoj životný cyklus.

Zastrčený vo vnútri svojho hostiteľa môže malý žahavec prežiť celkom hypoxické podmienky. Ale zistiť, ako to robí, je ťažké, bez toho aby sa vedci nepozreli na DNA tohto tvora. A práve to výskumníci urobili.

Použili hlbokú sekvenčnú a fluorescenčnú mikroskopiu k podrobnej štúdie H. salminicola a zistili, že stratila svoj mitochondriálny genóm. Okrem toho tiež stratila kapacitu pre aeróbne dýchanie a takmer všetky jadrové gény zapojené transkripcie a replikácie mitochondrie.

Rovnako ako jednobunkové organizmy sa vyvinuli organely súvisiace s mitochondriou, ale tie sú tiež neobvyklé majú záhyby vo vnútornej membráne, ktoré nie sú zvyčajne vidieť.

Tieto výsledky ukazujú, že konečne existuje viacbunkový organizmus, ktorý na prežitie nepotrebuje kyslík.

Ako presne prežíva, je stále záhadou. Mohlo by to byť vďaka adenosintrifosfátu jeho hostiteľa, ale to vedci musia najskôr preskúmať.

Strata je však celkom v súlade s celkovým trendom týchto tvorov genetické zjednodušenie. Počas mnohých rokov sa v podstate preniesli z voľne žijúceho predka medúzy na oveľa jednoduchšieho parazita, ktorého dnes vidíme.

Stratili väčšinu pôvodného genómu medúzy, ale napodiv zachovávajú zložitú štruktúru pripomínajúcu bodavé bunky medúzy. Nepoužívajú ich k bodnutiu, ale k lipnutiu na svojich hostiteľoch: evolučnej adaptácii z voľných potrieb medúzy k parazitovi.

Objav by mohol pomôcť rybárom prispôsobiť svoje konanie v boji s parazitmi. Aj keď je to pre ľudí neškodné, nikto nechce kupovať lososa prešpikovaného malou podivnou medúzou.

Ale je to tiež objav, ktorý nám pomáha pochopiť, ako život funguje.

Náš objav potvrdzuje, že adaptácia na anaeróbne prostredie nie je jedinečná pre jednobunkové eukaryoty, ale tiež sa vyvinula v mnohobunkovom, parazitickom zvierati, napísali vedci vo svojom príspevku.

„Preto H. salminicola poskytuje príležitosť k pochopeniu evolučného prechodu z aeróbneho na exkluzívny anaeróbne metabolizmus.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj