Cleveland 3. decembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Wikimedia)

Vedci určili tri hlavné ukazovatele krvného testu, na základe ktorých je možné posúdiť celkové zdravie človeka a jeho perspektívy na život v starobe. Rozhodujúci význam má hladina lymfocytov. Výsledky štúdie sú publikované v časopise JAMA Network Open

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Nová spoločná štúdia amerických vedcov z Clevelandskej kliniky a nemocnice Clevelandskej univerzity ukázala, že široko používané klinické ukazovatele imunitného stavu a zápalu možno považovať za všeobecné ukazovatele vitality tela.

Autori analyzovali dáta od viac ako 31 000 účastníkov programu National Health and Nutrition Survey (NHANES), ktorý lekári vykonávali po dobu 12 rokov. Program realizovalo Národné centrum štatistiky zdravia, ktoré je súčasťou Centra pre kontrolu a prevenciu ochorení USA.

Vzťah medzi lymfocytmi a úmrtnosťou

Vedci tak našli silný vzájomný vzťah medzi úrovňou lymfocytov a úmrtnosťou. Tento vzťah nie je závislý na veku, iných imunitných markeroch v krvi a ďalších rizikových faktoroch.

Vyvinuli sme veľké úsilie, aby sme rozpracovali nové biomarkery na identifikáciu ľudí s najväčším rizikom smrti a chorôb, a navrhli sme veľmi pragmatický prístup teda posúdiť množstvo leukocytov v krvi pacienta. sa to robí v rámci rutinnej prehliadky,citujú v tlačovej správe kliniky slová jedného z autorov štúdie Jarrod Daltona.

Lymfopénia je stav, ktorý je charakterizovaný nízkou úrovňou lymfocytov. Vo všetkých prípadoch predstavuje vysoké riziko úmrtia na srdcové choroby, rakovinu a respiračné infekcie, a to vrátane chrípky a pneumónie.

Rizikový profil

Spojitosť medzi lymfopéniou a zníženou šancou prežitia bola zvlášť výrazná, keď sa nízka hladina lymfocytov spájala s inými abnormálnymi krvnými hodnotami šírkou rozloženie červených krviniek, ktorá ukazovala na schopnosť organizmu regenerovať a udržiavať zdravú populáciu červených krviniek a hladinu Creaktívneho proteínu ako indikátora zápalu.

Kombinácia všetkých troch ukazovateľov umožnila vedcom vytvoriť takzvaný rizikový profil úmrtnosti pacientov. Prax ukazuje, že ľudia s nízkym rizikovým profilom žijú asi o desať rokov dlhšie ako , ktorí majú rovnaký životný štýl, ale majú vysoko rizikový profil.

Vďaka ďalšiemu výskumu čoskoro začneme chápať biologické procesy, ktoré spájajú tieto markery s ochorením, čo je kritický dôležitý krok pre vývoj terapeutických metodík. Sme zatiaľ pripravení vytvoriť testovacie systémy, ktoré umožnia lekárom používať ukazovatele imunitného stavu pre včasnú detekciu pacientov s najvyšším rizikom úmrtnosti,tvrdí ďalší autor štúdie Sadeer AlKind.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj