Moskva 3. decembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Twitter)

Tento druh rýb prvýkrát popísal ruský vedec Alexander Karpinský v roku 1899, ktorý ryby pomenoval Helicoprion bessonowi po Alexandrovi Bessonovovi, ktorý fosílie objavil o dva roky skôr. Počas mnohých rokov sa vedci hádali, ako ryba používala svoje špirálovité zuby

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke fosília Helicoprion bessonowi

Skupina ruských vedcov našla ďalšie fosílie obrovských rýb s pílovitými zubami, o ktorých sa predpokladá, že predchodcami dnešných rýb chimérotvárných. Vedci objav uskutočnili tento rok v lete v uhoľnej bani v ruskom Saratove.

Podľa Alexandra Ivanova, ktorý výskum viedol, nálezy patria do skupiny Helicoprionidae, ktorá je datovaná do obdobia pred 300 miliónmi rokov.

Vedci si myslia, že tieto stvorenia, ktoré sú podobné dnešným žralokom, boli pomerne veľké. Ryba mala dosahovať dĺžku až 7,5 metrov. Jeden z elementov anatómie týchto rýb ale neprestával vedcov trápiť. Ich zuby podobné kotúčovej píle. Tie dosahovali v priemere dĺžku až 25 centimetrov. Vedci nemohli pochopiť, ako také zuby mohli byť súčasťou rybích úst.

Alexander Karpinský, ktorý Helicopriona opísal ako prvý, zuby umiestnil do hornej časti úst. Ďalší vedci zuby umiestňovali do spodnej časti úst ryby, niektorí ich umiestňovali na chrbát či dokonca na chvost. Vedci tiež riešili, ako využívala ryba svoje zuby na lov. Niektorí vedci prišli s teóriou, že zuby tieto ryby používali ako bič.

V roku 2013 profesorka Leif Tapanila z univerzity v štáte Idaho (USA) vytvorila 3D rekonštrukciu Helicopriona.

Vedci došli k záveru, že špirálovité zuby sa nachádzali v spodnej časti čeľuste. Keď ryba zatvárala ústa, tak sa zuby rotáciou schovávali do zadnej časti, podobne ako kotúčová píla. Na základe toho, že zuby boli veľmi dobre zachované, vedci predpokladajú, že ryba sa kŕmila inými zvieratami s mäkkým telom.

Meet Helicoprion nevadensis! This cartilaginous fish (more closely related to ratfish than sharks) possessed a fused whorl of teeth that may have been used to cut through the shells of molluscan prey. Their range included northern NV.#SharkWeek 📷Scott Heath (Flickr CC BY-NC 2.0) pic.twitter.com/3tPO2Trbzn

— US Fish and Wildlife, Pacific Southwest Region (@USFWS_PSW) 30. júla 2019

Špecialisti tiež dospeli k záveru, že ryba bola podobná dnešným žralokom. V Krasnoufimsku, kde Helicoprion prvýkrát objavili, sa z neho stal paleontologický symbol. Obrázok tejto ryby sa dokonca dostal na mince razené v roku 2014.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj