Nováky 3. decembra 2018 (TASR/HSP/SITA/Foto:Facebook)

Okresný súd v Prievidzi v nedeľu rozhodol o väzobnom stíhaní 12 aktivistov Greenpeace v súvislosti s protestom na ťažnej veži v areáli bane v Novákoch z 28. novembra. Aktivisti čelia obvineniu z prečinu poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia formou spolupáchateľstva. Dôvodom takzvanej preventívnej väzby je podľa sudcu obava, že budú pokračovať v páchaní trestnej činnosti. Mnoho politikov sa postavilo na stranu aktivistov a namietajú väzobné stíhanie, málo kto však uvádza, že išlo o porušenie zákona

Na snímke aktivisti Greenpeace v Novákoch

Proti rozhodnutiu o väzbe podali všetci obvinení sťažnosti. Ich právni zástupcovia tiež na súde vzniesli námietku zaujatosti a žiadajú o presunutie vyšetrovania prípadu mimo daný región.

Rozhodnutie súdu odsúdila opozícia, ale aj premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). Ten má na význam ťažby uhlia na hornej Nitre iný názor ako aktivisti a nesúhlasí so spôsobmi, akými svoje názory prezentujú, avšak ich väzobné stíhanie je podľa jeho slov na zváženie.

“Rešpektujem rozhodnutia súdov, ale tak, ako sa mi zdalo absurdné prepustenie z väzby zjavného vraha mladého Filipínca, tak sa intenzívne pozastavujem aj nad týmto rozhodnutím,” uviedol Pellegrini.

“Takéto rozhodnutia mi budú dávať logiku vtedy, keď všetci tí, ktorí sú zjavne nebezpeční a ktorí páchajú trestnú činnosť budú vo väzbe. Budem sa preto pýtať ministra spravodlivosti, ako vieme nastaviť pravidlá v tejto oblasti tak, aby boli väzobne stíhaní tí ľudia, ktorí sú skutočne nebezpeční pre spoločnosť.”

Bugár: “Verím, že stíhanie nebude dlho trvať”

Predseda koaličnej strany Most-Híd Béla Bugár rešpektuje rozhodnutie Okresného súdu v Prievidzi, ktorý v nedeľu rozhodol o väzobnom stíhaní 12 aktivistov Greenpeace, väzbu pre aktivistov však považuje za neprimeranú. Napísal to na sociálnej sieti.

“Pred niekoľkými dňami aktivisti Greenpeace Slovensko upozornili na znečisťovanie životného prostredia, ktoré spôsobí aj ťažba uhlia. Záleží im nie len na osude našej krajiny, ale aj našej planéty,” uviedol Bugár.

Ochrana životného prostredia a globálne otepľovanie sú podľa jeho slov dôležité témy, ktoré musíme a vďaka medzinárodným organizáciám môžeme riešiť na medzinárodnej úrovni. “Verím, že väzobné stíhanie aktivistov nebude dlho trvať a ich odkaz sa dostal ku každému z nás: Venujme si pozornosť našej planéte, kým nie je neskoro,” napísal šéf Mosta-Híd.

Palko: Mrzí ma, že nikto nevie povedať, že ich konanie nebolo v poriadku

Bývalý minister vnútra Vladimír Palko však k situácii dodáva, že jednak návrh na väzbu pre stíhaných aktivistov Greenpeace je prehnaný. “Dôvod, že by mohli svoje konanie opakovať, nie je nijako vyargumentovaný,” uvádza.

No taktiež píše, že samotné trestné stíhanie je zrejme v poriadku. V spoločnosti nemôže byť anarchia. Aktivisti konali niekde, kde nemali čo robiť. Možno by mohlo stačiť iba priestupkové konanie. Ale mrzí ma, že nikto z ozývajúcej sa opozície nevie povedať, že konanie aktivistov nebolo v poriadku. Raz sa zákonmi oháňajú, inokedy im je to jedno.”

Macháčková: Celý svet sa dozvie o nespravodlivosti na Slovensku 

Opozičná poslankyňa a primátorka Prievidze Katarína Macháčková (Spolu): “Aktivistov, ktorí v stredu vyliezli na ťažobnú vežu v Novákoch, budú stíhať väzobne. Rozhodol o tom prievidzský okresný súd. Rešpektujem nezávislosť súdov, avšak ako advokátke sa mi nezdá, že ide o primerané kroky. Títo mladí ľudia nechceli nikoho ohroziť, len chceli vyjadriť svoj názor formou protestu. Do väzby patria zločinci, u ktorých je obava z pokračovania trestnej činnosti alebo úteku, preto som nemilo prekvapená uvalením väzby.”

Dodala, že v poľských Katoviciach sa práve v nedeľu začala veľká klimatická konferencia COP24. “Na nej budú tisícky účastníkov z celého sveta diskutovať o zmene klímy a opatreniach, ktoré môžeme urobiť, aby sme predchádzali globálnemu otepľovaniu. Slovensko tam práve na začiatku konferencie vysiela takúto správu. Celý svet sa dozvie, že u nás je spravodlivé väzobne stíhať aktivistov, ktorí nenásilne poukázali na tieto globálne problémy!”

“Mimochodom, banskí lobisti, ktorí sa trápne schovávajú za internetovú anonymitu, ma pred pár dňami krivo obvinili z toho, že aktivisti Greenpeace organizovali protest na môj podnet. Klamali, že som si ho mala objednať u Erika Baláža, ktorý je môj kolega, podpredseda strany SPOLU. Sú to lži, voči ktorým sa, samozrejme, vymedzujem. Je len jedna záujmová skupina, ktorej vyhovuje nás takto trápne, anonymne a bez akýchkoľvek dôkazov obviňovať. Toto si ako primátorka Prievidze musím vytrpieť len preto, lebo som neostala ticho v debatách o spravodlivej transformácii, či zdravotných dôsledkoch spaľovania uhlia a tým spôsobeného znečisťovania ovzdušia,” napísala Macháčková na Facebooku.

Podľa Jurinovej aktivistov zavreli za protesty za lepšie životné prostredie

“Absurdita! Protestuj proti ťažbe uhlia, za zlepšenie životného prostredia a zavrú ťa. Špekuluj a okrádaj štát – budeš štátom chránený, pokiaľ to robíš vo veľkom… des…” Napísala na Facebooku na margo nebezpečného počinu aktivistov Erika Jurinova z OĽaNO súčasná predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja.

Pod jej príspevkom sa však objavili aj názory, ktoré korigovali jej tvrdenie, že aktivisti boli zadržaní za aktivizmus. Jeden z diskutujúcich uviedol: “Pardon, ale protestovať na tažobnej veži? Pred bránou by sa ta vlajka vynímala rovnako (a legílne),” napísal na Facebooku Pavol.

“Toto ohrozilo životy ľudí, čo boli sfáraní v podzemí. Toto nie je za vyvesenie nejakej handry. Ale pokus o sabotáž a životy banákov. Za toto sú zadržaní,” upozornil Petr.

Sulík a Remišová prirovnávajú prípad k daňovým kauzám typu Bšternák

“Keby si aktivisti uliali pár miliónov na DPH a na súde sa odvolali, potom by nemuseli sedieť. Bašternákovi to fungovalo,” napísal predseda SaS Richard Sulík.

Šéfku OĽaNO Veroniku Remišovú v tejto súvislosti napadlo to isté ako Sulíka: “Bašternáka za miliónové podvody nevieme dostať do väzenia celé roky, ale súd pošle okamžite do väzby ľudí protestujúcich proti znečisťovaniu životného prostredia.”

Rozhodnutie okresného súdu v Prievidzi je podľa jej názoru bezprecedentné. “Poslať do väzby 12 ľudí, ktorí protestovali proti znečisťovaniu životného prostredia nemá obdobu.”

“Štátne orgány roky nechali na slobode a priam popierali vinu Ladislava Bašternáka, ktorý sa nakoniec sám priznal, že okradol štát o milióny eur. Dnes dávajú do väzenia aktivistov, ktorí sa snažia chrániť životné prostredie a nikoho neokradli. Na Slovensku aj v súdnictve zdá sa, platí dvojitý meter. Časť ľudí sa teší ochrane štátu aj inštitúcii napriek tomu, že na štáte parazitujú a okrádajú ho.”

Doplnila, že účastníci protestu protestovali v podniku, ktorý je spájaný s balením korupčných peňazí do alobalu. “Je treba povedať, že ochrancovia životného prostredia si nezvolili najlepší spôsob protestu a mohli ohroziť svoje zdravie a bezpečnosť. Zákony treba dodržiavať, no títo ľudia nie sú žiadni zločinci, protestovali za ochranu zdravia ľudí na Slovensku. Príprava a priebeh riadneho súdneho pojednávania zvyčajne na Slovensku trvá dlhé mesiace a je neprijateľné, aby aktivisti boli počas tohto obdobia vo väzení, kým ľudia obvinení z omnoho závažnejších zločinov sú stíhaní na slobode.”

Ministerstvo životného prostredia: Aktivisti Greenpeace vo vzťahu k envirorezortu nikdy neprekročili etické hranice

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) a Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) nechceli komentovať rozhodnutie súdu, ktorý nariadil väzobné stíhanie aktivistov Greenpeace za ich protest proti ťažbe uhlia na Hornej Nitre. MŽP aj SIŽP na sociálne sieti „na základe bohatých skúsenosti s aktivistami Greenpeace“ konštatovali, že jediným cieľom aktivistov je lepšia ochrana životného prostredia. „Za dohladateľné obdobie vo vzťahu k envirorezortu nikdy neprekročili etické hranice, vždy boli slušní, konštruktívni a poukazovali na konkrétne otázky ochrany životného prostredia. Ako ministerstvo, tak aj inšpekcia sa obávajú, že vyšetrovanie aktivistov Greenpeace vo väzbe vytvára obraz, že medzi ekologickými aktivistami a kriminálnikmi neexistuje rozdiel. To z hľadiska ochrany životného prostredia na Slovensku môže predstavovať veľmi nešťastný signál,“ uviedlo MŽP na sociálnej sieti.