Bratislava 15. januára 2019 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Po Ľudovej strane – Naše Slovensko (ĽSNS) predkladá zákon o potratoch aj poslanec Národnej rady Richard Vašečka. Upozorňuje, že novela zákona môže až o 80 percent znížiť počet situácií, pri ktorých dochádza k potratom

Na snímke poslanec NR SR Richard Vašečka

“Dnes už nikto nemôže tvrdiť, že nenarodené dieťa je zhlukom buniek či časťou matkinho tela. Operácie detí v maternici počas tehotenstva sú už v súčasnosti bežné,” vysvetľuje.

Upozorňuje, že ak sa snažíme v nemocniciach zachraňovať deti pri predčasných pôrodoch je ľahostajné dopúšťať potraty.

“Medicína je schopná zachrániť život dieťaťa aj pri veľmi včasných pôrodoch. Ak sme presvedčení, že nenarodené dieťa je človekom tak ako my, nemôže nám byť ľahostajné extrémne liberálne znenie potratového zákona.”

Pripomína, že aktuálny potratový zákon je zastaralý. “Starý komunistický potratový zákon z roku 1986 nezodpovedá súčasnému stavu spoločnosti, ktorá potrat odmieta a považuje ho za nešťastie.”

To nie sú iba čísla, ale ľudské životy

Vašečka v súvislosti s novelou zároveň vysvetlil, že pripúšťa aj výnimku, ak ide o záchranu života matky. “Ja osobne nesúhlasím so žiadnym potratom s výnimkou zákrokov nevyhnutných pre záchranu života matky. Avšak novela zákona, ktorú predkladám, je kompromisom, ktorý najbližšie zodpovedá stavu našej spoločnosti.”

Dodáva, že novela odmieta potrat ako taký, teda vylučuje všetky potraty bez uvedenia vážneho dôvodu, okrem krajných prípadov, ako je ohrozenie života matky, vážne poškodenie zdravia dieťaťa nezlučiteľné so životom alebo tehotenstvo ako následok trestného činu.

Vašečka tiež upozorňuje, aby sme nezabúdali, že to nie sú iba čísla, ale ľudské životy. “Ak by bola táto novela prijatá, počet potratov by sa radikálne znížil, možno aj o 80%. A to nie je len nejaké zmenené okienko v exceli – hovoríme o tisícoch zachránených ľudských životoch,” dodáva na záver.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj