Varšava 14. januára 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Alik Keplicz)

Varšava nebude oficiálne oslavovať 75. výročie oslobodenia od nemeckých fašistických okupantov, povedala Sputniku zástupkyňa tlačovej služby mesta. Sedemnásty január je považovaný za deň oslobodenia Varšavy. Poľské hlavné mesto oslobodili sovietskymi vojskami vďaka Varšavsko-poznaňskej ofenzívnej operácii (14.-17. januára 1945)

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Už mnoho rokov nie je 17. január dátumom, ktorý je oficiálne slávený vo Varšave, vysvetlila zástupkyňa tlačovej služby.

Uviedla však, že mestská správa zaregistrovala dve pouličné akcie organizované súkromnými osobami za účelom oslavy tohto dátumu.

Informačný zdroj agentúry tiež uviedol, že zástupca Varšavy na pozvanie Zväzu vojakov poľskej armády položí kvety na Hrob neznámeho vojaka 17. januára o 11:00.

V Moskve bude na počesť 75. výročia oslobodenia Varšavy ohňostroj. Na oblohe sa objaví asi 3 000 slávnostných sál, uviedla tlačová služba Západného vojenského okruhu (ZVO).

Predtým sa uvádzalo, že ohňostroj je naplánovaný na 17. januára. V roku 2020 prebehne celkom šesť ohňostrojov v deň výročia oslobodenia Varšavy, Budapešti, Bratislavy, Viedne, Prahy, a tiež na počesť dobytia Berlína.

Prezidentovo vyhlásenie

Poľsko je extrémne nespokojné s nedávnymi vyhláseniami Vladimira Putina, ktorý označil veľvyslanca Poľska v nacistickom Nemecku Józefa Lipského za sviňu a antisemitské prasa. Na konci decembra na rozšírenom kolégiu ruského ministerstva obrany ruský prezident vyhlásil, že Lipski v roku 1930 podporil Adolfa Hitlera a jeho nápad vyhostiť poľských Židov do Afriky k zániku a zničeniu a sľúbil vybudovanie pomníka Hitlerovi vo Varšave.

Po Putinových slovách poľský minister zahraničia povolal ruského veľvyslanca Sergeja Andrejeva. Podľa diplomata prebehol tvrdý, ale celkom správny rozhovor.

Mnoho ruských politikov podporilo pozíciu prezidenta. Predseda Štátnej dumy Vjačeslav Volodin Varšavu vyzval, aby sa ospravedlnila za Lipského poznámky. Hovorkyňa ministerstva zahraničia Maria Zacharovová vyhlásila, že je neprijateľné, aby prepisovali dejiny v prospech modernej politickej situácie.

Ruská reakcia

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová posúdila rozhodnutie poľského Sejmu o začiatku druhej svetovej vojny. Prijatím uznesenia o rovnakej zodpovednosti Nemecka a Sovietskeho zväzu za začiatok druhej svetovej vojny poľský Sejm ukazuje, ako ideológia dobýva pravdu, uviedla Zacharovová.

Taký pocit, že rovnako ako počas inkvizície veda vyhlásila poľským Sejmom za kacírstvo a zástancovia historických faktov obvinili z čarodejníctva. Takto ideológia dobýva pravdu. A pravda je zafixovaná Norimberským tribunálom. Ak poľský Sejm pochybuje o jeho rozhodnutiach, tak by to mal oznámiť. Tento prístup má svoju vlastnú kvalifikáciu preskúmanie výsledkov druhej svetovej vojny,napísala Zacharovová na Facebooku.

Zákaz zo strany Poľska

Len pred pár dňami prišla z poľskej strany informácia o tom, že chce na zákonodarnej úrovni zakázať Rusku vykladať dejiny zo svojho hľadiska. Podľa slov podpredsedníčky poľského Sejmu Małgorzaty KidawaBlonski bude návrh zákona o zabránenie pravdepodobnému pokusu Ruska prepísať dejiny a ohovoriť Poľsko predložený poľskému parlamentu na ďalšom zasadnutí.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj