Bratislava 14. februára 2020 (HSP/Foto:HSP)

Upozornenie: Pretože prieskumy agentúr sa pri posledných parlamentných voľbách od skutočných výsledkov značne líšili, k výsledkom aktuálnych prieskumov pristupujte s použitím kritického myslenia

Prinášame vám výsledky posledného zverejneného predvolebného prieskumu agentúry Vox politico. Agentúra meria hlavne trendy vývoja preferencií jednotlivých politických strán. Prieskum agentúra zverejnila v piatok 14. februára na svojej facebookovej stránke (odkaz). Výsledky agentúra namerala počas 8 predchádzajúcich dní na vzorke 1000 respondentov. Zaujímavosťou nie je len samotný preferenčný graf, ale aj analýza tzv. „druhej voľby“

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Graf 1

Na prvom mieste sa podľa agentúry VOX Politico umiestnilo hnutie Oľano, so ziskom 16,5%. Nasleduje prekvapivo Smer-SD (15,4%), Kiskova strana Za ľudí (10,4%) a ĽSNS (10,2%). Hranicu 5% prekročia ešte strany Sme rodina (9,7%) a koalícia Progresívne slovensko a Spolu (9,2%). Tesne nad hranicou 5% by skončila strana SaS (5,3%). Liberálne KDH by skončilo tesne pred bránou parlamentu.

Zaujímavým údajom, ktorý agentúra VOX Politico zverejnila, sú údaje o tom, ktoré strany ešte zvažujú nerozhodnutí voliči. To sú voliči, ktorí s veľkou pravdepodobnosťou pôjdu voliť, zvažujú momentálne niekoľko strán, ale nevedia ešte presne ktorú. Vďaka agentúre VOX Politico môžeme názorne vidieť ako by sa mohli zmeniť pomery síl smerom k voľbám. Nerozhodnutí voliči dokážu vo väčšej miere pomôcť ešte hnutiu Oľano, Sme rodina, Kiskovej strane a Dobrú voľbu dokážu dostať do parlamentu.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Graf 2

Dôležité sú aj údaje druhej voľby. Jasne naznačujú, kam sa ešte môžu uberať voliči strán, ktorí o svojej voľbe nie sú skalopevne presvedčení a svoju voľbu ešte môžu zmeniť. Napríklad pre stranu ĽSNS je 10,3% strop jej potenciálu. Naopak Farmári, Oľano, Sme rodina a v neposlednom rade Vlasť Štefana Harabína môžu ešte rásť a nie málo – potenciál Vlasti je 5,7%. Tieto fakty jasne ukazujú, že národné a kresťanské sily v tejto krajine ešte stále majú nádej na to, aby progresívcov, kiskovcov a ostatných liberálov vrátane KDH vytlačili do opozície, alebo dokonca pred parlament. Rozumnou stratégiou a zodpovedným prístupom národne a kresťansky žijúcich voličov pri hlasovaní môžeme mať v parlamente obidve relevantné národné a kresťanské strany. Potom v koalícii so sociálne orientovaným Smerom a Sme rodina má Slovensko ešte nádej, že sa stane dobre spravovanou krajinou. Len je potrebné nezahodiť potenciál strany Vlasť, ale naopak, využiť ho naplno.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Graf 3

Agentúra VOX Politico bude merať vývoj preferencií až do 28.2. Za symbolické 1 euro si každý môže zakúpiť výsledky ich denných meraní na adrese voxpolitico.fun.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj