Bratislava 24. mája 2019 (HSP/Sputnik/Foto: Bradford Exchange)

Americká súkromná spoločnosť Bradford Exchange, ktorá sa špecializuje na výrobu spomienkovej produkcie, vydala k 75. výročiu konca 2. svetovej vojny výročnú mincu so spojencami, na ktorej chýba Sovietsky zväz

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

“Na rube mince sú vyobrazené originálne a dramatické výjavy 2. svetovej vojny a dátumy kľúčových víťazstiev spojencov (protihitlerovskej koalície), na líci sú vyobrazení spojenci pomocou farebných vlajok USA, Veľkej Británie a Francúzska,” uvádza sa v popise mince na webovej stránke spoločnosti.

Zároveň na minci chýba ZSSR. Na webovej stránke spoločnosti Bradford Exchange je uvedené, že minca sa už dá zakúpiť.

Spoločnosť odmietla odpovedať na otázku Sputnika a odkázala, že všetky informácie o produkcii spoločnosti sú umiestnené na internetových stránkach spoločnosti. Viac k tomu údajne nemajú čo dodať.

Druhá svetová vojna bola stretom dvoch svetových vojenských a politických koalícií, vojna sa stala najväčším ozbrojeným konfliktom v histórii ľudstva. Zúčastnilo sa jej 62 štátov zo 73, ktoré v tom čase existovali. Bojové akcie prebiehali na území Európy, Ázie, Afriky i vo vodách oceánov. Je to jediný konflikt, pri ktorom boli použité jadrové zbrane.

Členmi víťaznej protihitlerovskej koalície boli ZSSR, Veľká Británia, USA, Čína, Francúzsko, Poľsko, Československo a ďalšie štáty.

Aj v Českej republike sú vydávané pamätné mince, jedna z najžiadanejších bola vydaná k vlaňajšiemu výročiu republiky. V Prahe na ňu ľudia 24. októbra 2018 stáli v dlhých radoch. Mince sa od klasickej dvadsaťkorunáčky s kniežaťom Václavom na koni so vzorkami roku 2018 líši inou rubovou stranou, ktorá má tri varianty s portrétmi hlavných tvorcov československého štátu – Tomáša Garrigua Masaryka, Milana Rastislava Štefánika a Edvarda Beneša.

“Mince 20 Kč vzorov 2018 s portrétmi významných osobností československého štátu, vyrazené Českou mincovňou, sú zákonnými peniazmi vo svojej nominálnej hodnote, a je tak možné ich používať aj na platby za tovar a služby,” uviedla vtedy hovorkyňa centrálnej banky Markéta Fišerová.

Česká národná banka k oslavám československého výročia vydala aj zlatú mincu o nominálnej hodnote 10 tisíc korún. Banka vydala dvadsaťkorunáčky a stokorunáčky aj k januárovému výročiu odluky od Rakúsko-Uhorska. Sú na nich vyobrazené podobizne najvýznamnejších medzivojnových finančníkov – Aloisa Rašína, Viliama Pospíšila a Karla Engliša.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj