Yozgat 29. januára 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Anacleto D’Agostino/Usa̧klı Höyük Archaeological Project)

Artefakt predstavuje dlažbu z farebných kameňov. Našli ho počas vykopávok asi 9 km severne od mesta Yozgat. Informoval o tom portál National Geographic Rusko. Vedci uviedli, že na mieste sa nachádzalo starobylé mesto Chetitov. V roku 2018 pri práci na mieste našli veľkú budovu s terasou z obdobia neskorej doby bronzovej. Vedci sa domnievajú, že budova slúžila ako chrám zasvätený bohu búrok. Vedľa danej budovy sa nachádzal dvor a práve tam objavili mozaiku

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Najstaršia mozajka na svete

Miesto, kde sa nachádzajú farebné kamienky, je obdĺžnikového tvaru. Obdĺžnik je dlhý sedem metrov a široký tri metre. Celkom archeológovia objavili asi tritisíc kameňov nepravidelného tvaru. Neskoršie mozaiky sú vyrobené z hladkých a malých kameňov, ale vedci naznačujú, že povrch mozaiky, ktorú našli, by mohol byť úmyselne nerovnomerný, aby sa v tejto oblasti nehromadila klzká špina.

Mozaika je rozdelená do troch samostatných oblastí, z ktorých každá obsahuje niekoľko trojuholníkov. Vedci sa domnievajú, že to bola časť jednotnej kompozície s chrámom. Predtým sa za najstaršiu mozaiku považovala mozaika nájdená na juhu Anatólie, ktorá je datovaná 9. storočím pred naším letopočtom.

Objav starovekého mesta

Na konci minulého roka uviedli archeológovia, že na severe Etiópie objavili staroveké mesto, ktoré bolo súčasťou silného Aksumského kráľovstva. Archeológovia zo Spojených štátov, Etiópie, Nemecka, Británie, Kanady a Libanonu začali vykopávky v severnej Etiópii v oblasti Yeha v roku 2009. Miestni obyvatelia dlho hovorili, že v podzemí sú pozostatky starovekých konštrukcií, z ktorých niektoré vykopali v 70. rokoch 20 . storočia, ale práce pozastavili.

Vykopávky v rokoch 2011, 2012, 2015 a 2016 odhalili fragmenty kamenných budov, ktoré možno sledovať do hĺbky viac ako tri metre od povrchu. Najstaršia z nich je datovaná 8. storočím pred naším letopočtom, najmladšia 7. storočím pred naším letopočtom. Vedci nazvali mesto Beta Samat, čo znamená domov publika v miestnom jazyku Tigriňa.

Ďalší nález, ktorý sa archeológom podaril, bol prsteň, ktorý vyrobili v rímskom štýle zo zliatiny medi pokrytej lístkovým zlatom, s červeným karneolom a vyrytým obrázkom býčej hlavy nad révou alebo vencom.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj