Bratislava 27. februára 2020 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS-SpC-Vatikan)

V Taliansku je podľa psychológa a psychoterapeuta Roberta Marchesiniho v súvislosti s koronavírusom vlna paniky. Talianska vláda ako jediná v Európe zaviedla v niekoľkých obciach na severe plošnú karanténu a takmer štyri milióny školákov majú prázdniny. V milánskej a benátskej diecéze sú až do odvolania zrušené bohoslužby

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
V Taliansku je podľa psychológa v súvislosti s koronavírusom vlna paniky

Pre katolícky mesačník Il Timone Roberto Marchesini popisuje psychologický mechanizmus ľudského konania v takýchto situáciách. “Je jednoduchý: emócie – v tomto prípade strach – zaujíma v priebehu rozhodovania úlohu rozumu. Človek teda prestane konať racionálne. To znamená, že koná iracionálne, alebo sa nechá riadiť zvonku. Je známe, že v prípade šoku sa človek stáva manipulovateľným a kontrolovateľným. Koná podľa toho, čo sa mu povie, aj keby to odporovalo jeho vlastným zásadám a logike. Práve k tomu teraz môže k tomu dochádzať. Ťažko povedať, ako tomu čeliť, pretože v našej spoločnosti nás všetko vychováva k podriaďovaniu sa emóciám a k nedôvere v rozum: televízia, médiá, showbiznis. Je potrebné sa vrátiť k rozumovému rozhodovaniu. Nemôžeme zmeniť minulosť, ale prítomnosť áno,” radí taliansky psychológ.

Marchesini je zároveň katolík a preto odpovedal aj na otázku, či panika nie je tiež príznakom chvejúcej sa viery. “Chvejúcej sa? – odpovedá ironicky. “Hovorí sa o pandémii, či už skutočnej, alebo domnelej, a čo na to hovoria cirkevní predstavení? Zrušia bohoslužby. Dalo by sa aspoň povedať, že budú slúžené sine populo! Jedinou starosťou je však predísť možnej nákaze zákazom zhromažďovania. Zdá sa, že prevažuje materialistická mentalita, čo by bol skôr signál straty viery,” povzdychol si taliansky psychológ Roberto Marchesini v súvislosti s fenoménom koronavírsu.


Viac článkov s náboženskou tématikou nájdete v kategórii Svetonázor.

Pošlite nám svoj príbeh s Bohom.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj