Damask 17. februára 2020 (HSP/Politexpert/Foto:Ministerstvo obrany Ruskej federácie)

Ruský portál Politexpert  zverejnil mapu úspešného postupu sýrskych vládnych jednotiek, podporovaných Ruskom, Iránom a libanonským Hizballáhom v provincii Idlib. Protiasadovským teroristom nedokážu pomôcť ani Turci a ani Američania, ktorí svoj vplyv v Idlibe už výrazne stratili

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Mapky, ktoré zverejnilo Ministerstvo obrany Ruskej federácie

Portál Politexpert publikoval dve mapy. Na ľavej strane vidieť situáciu v Idlibe na konci roku 2019. Mapa na pravej strane pochádza z posledných februárových dní. Na mapke najlepšie vidieť, aký úspešný je postup sýrskych vládnych vojsk, pričom protiasadovské bandy utrpeli v posledných bojoch značné straty.

Bašár Asad sa v Damasku stretol s iránskou delegáciou vedenou Ali Laridžanim. O stretnutí informoval portál Politexpert, ktorý uviedol, že  Sýrčania a Iránci sa zhodli na potrebe očistiť Sýriu od všetkých ozbrojených bánd a ich zahraničných sponzorov. Sýria je rozhodnutá potvrdiť svoju suverenitu na všetkých sýrskych územiach, Ankara a ani Washington nebudú môcť týmto snahám zabrániť.

Irán vyjadril Sýrii svoju plnú podporu a uviedol, že bude Sýrii pomáhať v ďalšom oslobodzovacom boji až do konečného víťazstva.

Rusi takisto potvrdili informácie že od roku 2012 sýrske vládne jednotky po prvýkrát dostali pod kontrolu všetky štvrte Aleppa, takže dnes už nehrozí, že by protiasadovskí teroristi mohli ostreľovať obytné štvrte v Aleppe. Obranná línia teroristov sa zrútila a teroristi z Aleppa utiekli, pretože sa nechceli dostať do obkľúčenia a zajatia. Informácie priniesol portál Politexpert.

Sýrčania oslávili úplné  oslobodenie Aleppa národným sviatkom. Teroristi pri oslobodzovaní Aleppa utrpeli výrazné straty a okrem úplného oslobodenia Aleppa vládne sýrske jednotky oslobodili aj mestá Darat Izza, Kafr-Hamr, Nubbol a i.

Portál RusVesna publikuje aj mapku z posledných bojov, kde je vidieť ako sa dostávali protiasadovské skupiny do kotla. Pozície tureckých blokpostov sú svedectvom skutočnosti, ako sa hýbala línia frontu, na sklonku roku 2019 sa tieto turecké body pri Aleppe nachádzali na frontovej línii. Celá trasa diaľnica M5, ktorá spája Aleppo s Damaskom a Hamou je dnes už voľná, teroristické bandy boli rozprášené. Sýrske vládne jednotky víťazstvá pri Aleppe a v Idlibe pozitívne naladili, majú dobrú bojovú morálku a úspešne pokračujú v ofenzíve proti teroristickým bandám.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Mapka

Sýrskych vládnych vojakov a ruskú humanitárnu pomoc privítali najmä obyvatelia oblastí Bayanun, Hayan, Anadan, Hreytan, Kafr Hamra, ktorí žili od roku 2012 pod nadvládou teroristov, pričom ostreľovanie vládnymi vojskami kontrolovaných častí Aleppa vrcholilo zo strany teroristov najmä v rokoch 2013 a 2014. Táto situácia je už minulosťou, teroristi pri útoku zanechali v štvrtiach Aleppa aj množstvo mínometov, ktoré mali k dispozícii.

Humanitárna situácia v oslobodených oblastiach megapolisu Aleppo je však aj naďalej náročná, obyvateľstvu chýbajú potraviny, lieky či pitná voda. Do oblasti už smerujú humanitárne konvoje, túžbu vstúpiť do radov sýrskych vládnych jednotiek už prejavilo množstvo oslobodených Allepčanov.

Aleppo v posledných hodinách oslavuje, ľudia vítajú sýrskych vojakov i iránskych dobrovoľníkov a tešia sa zo skutočnosti, že priame nebezpečenstvo je už v Aleppe minulosťou a situácia sa začne vracať do normálu. Infraštruktúra Aleppa je však v katastrofálnom stave, už dnes je ale zrejmé, že Rusi, Iránci či Číňania budú na obnove Sýrie participovať.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj