V súvislosti s výročím dalajlámovho úteku nesmú turisti cestovať do Tibetu

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Peking 20. februára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Xinhua,Chogo)

Pred nadchádzajúcim 60. výročím dalajlámovho úteku z Tibetu zakázala Čína až do 1. apríla turistom zo zahraničia cestovať do tejto krajiny rozprestierajúcej sa na náhornej plošine. Agentúru DPA o tom v stredu informovalo niekoľko čínskych cestovných kancelárií. Zákaz sa odvoláva na “vládne nariadenie”. Iné zdroje ako dôvod uvádzajú tibetský Nový rok, ktorý sa oslavuje 5. februára. Čína turistom opakovane zamieta vstup do Tibetu pred konaním sa významných politických stretnutí a pred dôležitými výročiami

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Tibet leží na náhornej plošine v nadmorskej výške 3600-5200 metrov a je známy ako “strecha sveta”. Z pôvodne budhistického kráľovstva sa v 15. storočí stal mníšsky štát na čele s dalajlámom s a hlavným mestom Lhasou.

V roku 1950 novozaložená Čínska ľudová republika Tibet anektovala. Keďže Tibeťania sa báli, že ich vodcu unesú, vypuklo 10. marca 1959 povstanie, počas ktorého dalajláma ušiel spolu so svojimi stúpencami do Indie. V roku 1965 bola následne vyhlásená Tibetská autonómna oblasť.

V posledných rokoch sa na protest proti nútenej asimilácii upálilo viac než 100 Tibeťanov, približuje DPA.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj