Bratislava 10. októbra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)

V stredu večer uviedli v jednom zo štúdií Slovenského rozhlasu v Bratislave do života album a predstavili videoklip k dosiaľ nedokončenému filmu Cirkus Metropol debutujúceho režiséra Petra Komára a kameramana Enrika Bistiku

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke jazzový hudobník Ľuboš Šrámek

Autormi hudby k novinke sú Nikolaj Nikitin a Ľuboš Šrámek, väčšina kompozícii však pochádza práve od Nikitina. Šrámek prispel otextovanou skladbou Little Fable, v ktorej zaznie i hlas speváčky Kristíny Mihaľovej a bol spoluautorom konceptu skladieb, ktoré vznikli situačne v štúdiu ako otvorené hudobné témy. Spolu s tvorivou dvojicou sa v jednotlivých kompozíciách na albume predstavujú bubeníci Marcel Buntaj a Marián Ševčík, trubkár Juraj Bartoš a gitarista Pavol Bereza. Postprodukciu štúdiovky zabezpečili Robert Pospiš a Martin Sillay z Real Music House.

Umelecký dizajn obalu albumu a vnútorný plagát je prácou výtvarníka Martina Gerboca, ktorý spolu s hercom Jurajom Bačom a jedným z dvoch producentov rozpracovaného filmu Marošom Hečkom album pokrstil. „Som rád, že táto hudba vznikla. To cédečko je pre mňa jedno z najkrajších, aké v oblasti džezovej hudby na Slovensku vzniklo, aj vďaka dvom pánom z Real Music House, ktorí urobili tejto platni úžasný sound. Myslím si, že to je nádherná hudba a oplatí sa ju vypočuť aj doma v kľude, dnes je to naživo a je to úplne iné. A dúfam, že vznikne nakoniec aj ten film,“ poznamenal počas večera Hečko. „Teraz sa od nás očakáva polhodinka úžasných, vtipných a duchaplných bonmotov. Je to skvelé, želáme cédečku, nech sa rýchlo zošúcha častým používaním,“ zaželal albumu Gerboc a novinku pokrstil aj Juraj Bača. „Keď ste ma zavolali, či by som nemohol byť krstným otcom vášho cédečka, tak som povedal, že určite áno. Ja džez obdivujem, no nikdy som si netrúfol byť jeho súčasťou. Je to pre mňa úžasný zážitok a veľmi pekne ďakujem za pozvanie,“ podotkol herec, ktorý si s hudobníkmi počas večera plného živej hudby napokon vyskúšal zaspievať jednu pesničku.

Film Cirkus Metropol približuje svet cirkusu 20. storočia. Vznikať začal pôvodne ako absolventský dokument. „Peter Komár je môj bývalý študent. Bol som jeho konzultant na absolventskom dokumente o rodine Šimků, ktorá 120 rokov vlastní cirkus a žije kočovným životom. Veľmi ma tá téma oslovila, tak som zobral ďalšieho svojho študenta Mareka Janičíka a napísali sme pre Petra Komára scenár hraného filmu,“ vysvetlil Hečko. „Ja som po prečítaní scenára neváhal s Marošom vstúpiť do tohto projektu. Zaujali ma aj denné práce a autenticita Šimkovcov. Výnimočný svet cirkusu ma vždy priťahoval. Nie že by som ho mal rád, no boli tam nezvyčajné postavičky a v kombinácii so špecifickým zvukom a svetlami mala tá spektakulárna šou v sebe niečo starosvetsko-čarovného. Teraz je cirkusu koniec. Nahradili ho iPady a YouTube a myslím, že takáto mini-reflexia bez prehnanej nostalgie nám všetkým môže dať perspektívu na rapídne zmeny okolo nás,“ podotkol druhý z dvojice producentov Peter Veverka, ktorý spolu s Hečkom vložil do filmu vlastné prostriedky. Nakrútenú majú v tejto chvíli zhruba polovicu filmu.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj