Moskva 25. januára 2019 (HSP/mzv.sk/Foto: Slovenský inštitút)

V knižnici Slovenského inštitútu v Moskve sa zišla v pondelok (21. januára) Spoločnosť Ľudovíta Štúra. Riaditeľ Slovenského inštitútu Ján Šmihula sa poďakoval jej členom a sympatizantom za vykonanú prácu a do ďalšej činnosti im zaželal mnoho úspechov pri rozvíjaní slovensko-ruských kultúrnych vzťahov, najmä v oblasti literatúry

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke predsedníčka Spoločnosti Ľ. Štúra prof. A. Mašková (v strede) zoznamuje s najnovším vydaním almanachu Devín

Keďže išlo o posledné stretnutie Spoločnosti Ľ. Štúra za účasti riaditeľa Slovenského inštitútu J. Šmihulu, jej predsedníčka profesorka Alla Mašková ocenila jeho pôsobenie na tomto poste za to, že „neformálne a súčasne s vysokým profesionalizmom zoznamoval Rusov so slovenskou kultúrou, ako aj za to, že stál pri oživení najlepších tradícií slavistov a v roku 2015, kedy sme si pripomínali 200-té výročie narodenia Ľ. Štúra, vznikla v Moskve s jeho podporou Spoločnosť Ľudovíta Štúra.“

Profesorka Mašková podrobne priblížila v poradí už ôsme vydanie almanachu Devín, ktorý „Spoločnosť“ vydáva. Na viac ako 170 stránkach ponúka svojim čitateľom rôzne témy s cieľom poukázať na zaujímavé i pozoruhodné, odkryť nové, dosiaľ menej známe či nepoznané. K takým nesporne patrí rubrika „História Slovenska“. Podrobne sa venuje knihe „ZSSR – Slovensko 1939-1945. Vojensko-politické aspekty“, ktorej autorkou je popredná ruská historička Valentina Marjina.

Almanach Devín publikuje aj článok Ljudmily Širokovej, zaoberajúci sa slovenským románom 21. storočia. Samotná autorka pokračovala v tejto téme a na zasadaní ešte bližšie poukázala na niektoré nové aspekty.

Na záver stretnutia „Spoločnosti Ľudovíta Štúra“ zarecitovali študenti Moskovskej štátnej univerzity M. V. Lomonosova básne slovenských poetov a zaspievali slovenské ľudové pesničky, za čo si vyslúžili potlesk na otvorenej scéne.




Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj