Bratislava 3. októbra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Dominika Petráková)

V Bratislave uviedli v stredu večer v slávnostnej premiére film Jiří Suchý Olgy Sommerovej. Muž deviatich remesiel, divadelník, spevák, hudobník, textár, básnik, skladateľ, spisovateľ, filmár, grafik, výtvarník, divadelný režisér, Jiří Suchý ovplyvnil svojím všestranným geniálnym talentom niekoľko generácií

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke film Olgy Sommerovej Jiøí Suchý

Jeden z otcov legendárneho českého divadla Semafor bol ako tvorca a umelec vždy nesmierne ctižiadostivý a pracovitý. Počas svojej kariéry, ktorá vrcholila v 60. rokoch minulého storočia, napísal texty 1400 piesní, k ďalším 500 skladbám zložil hudbu a vyprodukoval okolo 100 divadelných hier. Svojimi textami pritom podľa Sommerovej obohatil nielen český jazyk, ale aj celé české kultúrne dedičstvo. „Ja strašne obdivujem tú jeho jazykovú ekvilibristiku, tie jeho nápady a rýmy, to, ako s tým jazykom čaruje… Príde mi to, že takíto geniálni ľudia, ako je on, dokážu ovplyvniť vnímanie sveta, literatúry, umenia, všetkého a sú pre nás nádherným bohatstvom,“ povedala pre agentúru SITA. „Jiří je fenomén, ktorý len tak nevidíte, je to atómová elektráreň. Jeho dielo je obrovské a je pre nás aj takým kusom nášho života,” dodala režisérka.

Film sa však popritom, že zachytáva Suchého umeleckú cestu, do veľkej miery venuje aj jeho súkromnému životu. „Chcela som, aby bol ten film komplexný. Už tu boli dokumenty o nejakých jeho životných etapách, o divadle, kde rozprával rôzne historky. Ja som chcela, aby to bol vážny film o klaunovi. Aby tam bol jeho život, nielen profesijný, ale aj osobný. Myslím si, že som sa privátne dostala najďalej k jeho osobným životným udalostiam. A chcela som, aby tam bol aj jeho občiansky postoj. Jiří zostal svoj a nedal sa kúpiť, zachoval si tú česť a bol tým pádom perzekvovaný… Chcela som, aby aj toto v tom filme bolo, nielen tá tvorba, tá sranda, nielen ten Semafor…,“ vysvetlila 70-ročná filmárka.

Suchý s ponukou nakrútiť so Sommerovou film hneď nadšene súhlasil. „Jirka povedal okamžite áno a strašne sa na to tešil. Nakrúcali sme 35 dní, bol to krásny čas plný vzájomnej dôvery. Ja som robila réžiu, moja dcéra Olga kameru, takže sme s ním boli v takom intímnom vzťahu dve dievčatá. Tykali sme si a boli sme na seba dobrí a bola aj sranda. Veľa sme sa smiali, pretože Jirka musí robiť humor za každú cenu. Je to veľmi dobrý človek a zistila som, že aj geniálny. Ja keď s niekým robím film, musím s ním mať absolútne dôverný vzťah, musím si ho vážiť a musím ho milovať,“ poznamenala Sommerová, ktorá sa počas tvorby dokumentu musela prehrabať množstvom archívnych materiálov a musela sa neustále rozhodovať, čo v snímke bude a čo nie.

„Ja nechcem ľudí obťažovať nejakou nudou, preto tie filmy komponujem veľmi dramaticky, chcem, aby ten film šliapal dopredu. Mala som veľkú prípravu, musela som si o Jiřím veľa vecí prečítať, musela som vidieť archívy… To jeho dielo je také rozsiahle, za tých 60 rokov vytvoril toho príliš mnoho na to, aby sa to dalo vôbec všetko pozrieť a obsiahnuť, tak som sa rozhodovala a vybrala som si 60. roky, keď tvoril so Šlitrom a tie som dala do kontrastu so súčasným Jiřím, ktorý oslávil 88 rokov a ktorý stále píše hry, režíruje, robí scénu, píše texty a skladá hudbu…,“ priblížila režisérka, ktorá si do jednej zo scén filmu vyžiadala aj čerstvo zosnulého Karla Gotta. „Požiadala som dcéru, ktorá robí od minulého roka celovečerný film o Karlovi Gottovi, aby mi ho priviedla do bytu Jiřího Suchého. Karel Gott totiž u Suchého a Šlitra začínal, aj vždy hovoril, že im vďačí za štart svojej kariéry, keďže oni dvaja mu dali tú pieseň Oči má sněhem zaváté a on vďaka nej zrazu bleskovo vystrelil. Chcela som, aby sa o tom hovorilo,“ uviedla Sommerová.

Jej dcéra Olga Malířová Špátová s Gottom podľa jej slov nakrúcala ešte pred dvoma týždňami. „Točili ešte donedávna. Karel bol v tej chorobe veľmi statočný, že sa ešte vzchopil a mohli ešte niečo urobiť… Oľga už ten film asi dva mesiace strihá a strašne si priala, aby ho ešte videl, aj on si to strašne prial, veď to bol napokon jeho nápad. Mala ho strašne rada, pretože Karel Gott je dobrý, slušný človek, je to gentleman. Nehľadiac na tú jeho kariéru, pracovitosť, nadanie, je ešte k tomu všetkému takýto… Teda, bohužiaľ, bol,“ uzavrela známa tvorkyňa.

Film Jiří Suchý príde do slovenskej kinodistribúcie vo štvrtok 10. októbra.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj